Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu soome-ugri rahvaste toetusrühma liikmed kohtusid kolmapäeval Toompea lossis Mordva Vabariigi delegatsiooniga. Kohtumisel osalesid Mihhail Lotman, Katrin Saks, Mart Nutt, Ela Tomson ja Tiit Matsulevitš.

Mordva delegatsiooni liikmed tutvustasid võimalusi mokša ja ersa keelte säilitamiseks. Traditsioonide hoidmine ja keele õpetamine on eelkõige perekonna kohustus. Kohalikes koolides õpetatakse tähestikku ja soovi korral kas ersa või mokša keelt, parimal juhul ka mõnda ainet põhikooli ulatuses. Kohalikku keelt räägitakse 3-4 külas. Loodud on ersa keele päästmise fond. Kohalikus TV-s toimuvad mokšakeelsed saated – kokku 80 minutit päevas. Mokša ja ersa keeled on väga sarnased, kuna sõnatüvi on sama. Tõsiseks takistuseks kirjakeele säilimisele on kirjanduse praktiline puudumine, sõnaraamatud on olemas vaid Saranski ülikooli raamatukogus.

Delegatsiooni liikmed tõdesid, et hõimukeele ja traditsioonide väärtustamine tuleb perekonnast ning nende edasikandmine on võimalik ainult noorte kaudu, kuid selleks peab muutuma suhtumine hõimutraditsioonidesse ning hõimukeele väärtustamine. Noored tõdesid, et kõige tugevamad hõimuhoidmise tavad on Mari Eli Vabariigis, kus näiteks tähistatakse ka Eesti Vabariigi aastapäeva.

Riigikogu pressitalitus

Tagasiside