Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu põhiseaduskomisjon saatis Riigikogu täiskokku esimesele lugemisele valitsuse algatatud Euroopa Parlamendi valimise seaduse, kohaliku omavalitsuse volikogu valimise seaduse, rahvahääletuse seaduse ja Riigikogu valimise seaduse muutmise seaduse eelnõu (321 SE), mis loob võimaluse kasutada elektroonilisel hääletamisel peale ID-kaardi ka mobiiltelefoni (Mobiil-ID-d) ja pikendab elektroonilise hääletamise perioodi.  
 

Eelnõu on täiskogus 8. oktoobril. Komisjon toetas eelnõu esimese lugemise lõpetamist, kuid määras tavapärasest pikema muudatuste tähtaja. Eelnõule saab muudatusettepanekuid esitada kuni 31. oktoobrini. Teise lugemise käigus soovib komisjon põhjalikumalt tutvuda Mobiil-ID kasutamisega seotud turvariskidega.

 

Istungil osalenud justiitsministri Rein Langi hinnangul on ei jõuta Mobiili-ID kasutamiseni Euroopa Parlamendi valimistel 2009. aasta juunis, kuna seaduse muutmine ja jõustamine jääb selleks liiga hiljaks, küll aga oleks seda ta arvates võimalik rakendada kohalikel valimistel sama aasta oktoobris. 

 

Algataja selgituse kohaselt on Mobiil-ID-ga hääletamine üks elektroonilise hääletamise liikidest ning hääleõiguse kindlakstegemine toimub samadel alustel kui ID-kaardiga hääletamisel. Kuna ID-kaardiga hääletamist juba võimaldatakse ja seda on ka aktiivselt kasutatud, luuakse valijatele täiendavalt võimalus hakata hääletamisel kasutama mobiil-ID-d.

 

Eelnõuga pikendatakse ka elektroonilise hääletamise aega. Kui kehtivate seaduste kohaselt toimub elektrooniline hääletamine kuuendast päevast kuni neljanda päevani enne valimispäeva, siis eelnõu järgi pikeneb hääletamine kolmeteistkümnendast päevast neljanda päevani enne valimispäeva.  

 

Riigikogu pressitalitus
Ülo Mattheus, 631 6352

Tagasiside