Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu väliskomisjoni ja Tšehhi Senati delegatsiooni tänasel kohtumisel olid kesksete teemadena kõne all energiajulgeolek, Läänemerre rajatav Nord Stream’i gaasijuhe ja olukord Valgevenes.

Väliskomisjoni esimehe Sven Mikseri sõnul käituksid Lääne-Euroopa riigid lühinägelikult, kui nad vaid iseendale keskendudes unustaks ülejäänud riigid.

„Ei ole õige, et Venemaa kasutab energiatarneid kui majanduslikku hooba, selleks et saavutada kontrolli oma naabrite üle. Veelgi halvem, et see on pannud mõned Lääne-Euroopa riigid silmi kinni pigistama muude ebameeldivate arengute suhtes Venemaal. On iseenesestki selge, et Venemaa võime kümne aasta pärast gaasi müüa väheneb, sellal kui vajadus gaasi järele kasvab. Seega ei saa olla lahenduseks see, kui mõni riik üritab rajatavast gaasitorust endalekasu lõigata, vaid kogu energiaprobleemile tuleb lahendust otsida terviklikult,” ütles Mikser.

Tšehhi Senati presidendi Přemysl Sobotka sõnul ei tohi Euroopa Liit jätta tähelepanuta ka Ukrainat, Valgevenet ega Gruusiat ning oluline on ka nende riikide demokratiseerimisele kaasa aidata. Konkreetsemalt keskendus Sobotka Valgevenele, tuues esile, et Tšehhi Senatis on omaette komisjon, mis jälgib Valgevenes toimuvat.

Mikser rõhutas, et ka Eesti pöörab neile riikidele väga suurt tähelepanu. Valgevene olukorda kommenteerides toonitas Mikser, et ükski diktatuur ei ole igavene ja variseb kunagi kokku. Ta lisas, et oluline on mitte käest lasta võimalust neid riike demokraatia poole suunata.

Kohtumisel osalesid ka Riigikogu väliskomisjoni aseesimees Enn Eesmaa, ning liikmed Toomas Varek ja Silver Meikar.

Riigikogu pressitalitus

 

 

 

 

 

 

Tagasiside