Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu infotunnis vastas kaitseminister Sven Mikser peaministri ülesannetes tsiviilkaitset puudutavatele küsimustele. Ta selgitas, et Eesti lähtub riigikaitse planeerimisel laiapindse riigikaitse põhimõttest ja valitsuse prioriteet on konflikti ennetamine läbi usutava heidutuse.

Mikser märkis, et riigikaitse ülesandeid on täita lisaks Kaitseväele ja Kaitseliidule ka erinevatel tsiviilstruktuuridel. „Kindlasti on palju inimesi, kes otseselt ei osale sõjalises riigikaitses, aga täidavad riigi toimimiseks olulisi funktsioone,“ rääkis Mikser. Ta ütles, et kriisi või sõjalise konflikti ajal peavad nad jääma oma kohtadele ja jätkama tegevust, mis on riigi toimimiseks ka kriisiolukorras vajalik.

Minister lisas, et vastavalt seadustele on võimalik inimesi kaasata erinevatele hädaabitöödele, kui see ei kuulu nende otseste tsiviilülesannete hulka. Tema sõnul on oluline osa elanikkonna kaitstusest mis tahes kriisi puhul ka inimeste teavitamisel, sealhulgas psühholoogilisel kaitsel.

Eesti riigikaitse eelarveraha kasutades tuleb eelistada reaalset sõjalist võimet loovat tegevust, millel on tegelikult väga arvestatav heidutav mõju nii iseseisva kaitsevõime tugevdamisele, kui ka liitlastele Eestis viibimiseks vajalike tingimuste ja taristu loomisele,“ vastas Mikser Jaanus Karilaidi esitatud küsimusele.

Vastates Jaak Madisoni esitatud küsimusele selgitas Mikser, et laiapindne riigikaitse pöörab lisaks riigi sõjalisele kaitsele tähelepanu ka näiteks elanikkonna psühholoogilisele kaitsele, elutähtsate teenuste toimepidevusele nii sõja- kui rahuajal ning mitmetele teistele valitsuse ja riigi funktsioonidele, mis peavad toimima nii rahu-, kriisi- kui ka sõjaajal.

Mikser vastas veel Andres Ammase esitatud küsimusele sisserände kvootide kohta, Henn Põlluaasa esitatud küsimusele Kaitseliidu rahastamise kohta ning Mart Helme esitatud küsimusele kaitseväelastele isiklike kaitsevahendite hankimise kohta.

Kultuuriminister Indrek Saar vastas Raivo Põldaru esitatud küsimusele sotsiaaldemokraatide kultuuripoliitika kohta, Ain Lutsepa esitatud küsimusele kultuuripoliitika põhialuste kohta ning Krista Aru esitatud küsimusele kultuuriasutuste tugiteenuste korraldamise kohta.

Maaeluminister Urmas Kruuse vastas Siret Kotka esitatud küsimusele raskes majanduslikus olukorras põllumeeste toetamise kohta.

Infotunni stenogramm.

Riigikogu infotunni videosalvestisi saab vaadata https://www.youtube.com/riigikogu

(NB! Salvestis jõuab veebi viivitusega)

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
T: 631 6356; 51 53 903
[email protected]
Päringud: [email protected]

Tagasiside