Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu väliskomisjoni esimees Sven Mikser osales 6. augustil Washingtonis USA maineka mõttekoja The Heritage Foundation kutsel peakõnelejana konverentsil, kus käsitleti 1939. aastal sõlmitud Molotov-Ribbentropi pakti mõjusid tänapäeva maailmale.

„MRP tähenduse teadvustamine on oluline ka tänapäeva seisukohast, et vältida tulevikus sarnaste traagiliste tagajärgedega sündmuste kordumist. Kahjuks ei ole ka tänasest maailmast kadunud mõnede suurriikide ekspansionistlikud ambitsioonid ja soov naasta mõjusfääride poliitika juurde,“ tõdes Mikser.
 
Konverentsi paneeldiskussiooni juhtis The Heritage Foundation´i kolleegiumi liige ja Kommunismiohvrite Mälestamise Sihtasutuse president Dr. Lee Edwards, kes on USA konservatiivsete vaadetega tuntud ajaloolane ja on publitseerinud üle 15 raamatu, sh Ronald Reagani eluloo. Diskussioonis  osalesid ka Dr. Michael Szporer Marylandi Ülikoolist ja Chris Socha Senati välissuhete Euroopa asjade alamkomiteest. Arutelu põhiteemaks oli küsimus, kuidas edaspidi vältida suurriikide kokkuleppeid väikeriikide seljataga ja nende arvel ning millist rolli peaksid mängima NATO, EL ja ÜRO ja teised multilateraalsed otsustusmehhanismid maailmas.
 
Konverentsiga tähistati 70 aasta möödumist Molotov-Ribbentropi pakti sõlmimisest, mis viis Teise Maailmasõja vallapäästmiseni, Poola jagamiseni natsistliku Saksamaa ja stalinliku Nõukogu Liidu vahel ning Balti riikide okupeerimiseni Nõukogude Liidu poolt.
 
The Heritage Foundation on USA mõttekoda, millele on oluline mõju USA poliitikakujundamisele. Külma sõja ajal toetas sihtasutus jõuliselt Reagani doktriini, mis oli kommunistlike režiimi vastase liikumise aluseks. Sihtasutuse missioon on propageerida konservatiivset poliitikasuunda, mis põhineb isikuvabadustel, ettevõtlusvabadusel, traditsioonilistel Ameerika väärtustel ja tugeval riigikaitsel.
 
Konverentsi järgselt korraldas Eesti Vabariigi Suursaatkond Washingtonis konverentsi külastajatele vastuvõtu, kus osalesid USA Balti kogukondade liikmed, USA poliitikaringkondade ja mõttekodade esindajad.
 
Mikseri USA visiidi raames leidsid aset ka kohtumised Riigidepartemangus, USA Atlandi Nõukogus ja German Marshall Foundation´s. 
 
MRP 70. aastapäeva üritused jätkuvad Washingtonis 23. augustil. Balti keti 20 aasta juubeli tähistamiseks moodustatakse inimkett Eesti saatkonnast Läti saatkonnani ja avatakse Balti riikide saatkondade uksed külastajaile.
 
Riigikogu pressitalitus
 

 

Tagasiside