Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu väliskomisjoni esimehe Sven Mikseri ja Eesti-Venemaa parlamendirühma liikmete tänane kohtumine Vene Riigiduuma Vene-Eesti sõprusrühma liikmetega toimus pingelises, kuid konstruktiivse dialoogi õhkkonnas, kus mõlemad pooled selgitasid oma seisukohti.

Muuhulgas tõstis väliskomisjoni esimees Mikser esile olukorra, mis on seotud Eesti saatkonnaga Moskvas, kus töö on muutunud sisuliselt võimatuks. Mikseri sõnul peavad Vene võimud täitma asukohariigi kohustused Eesti diplomaatilise esinduse normaalse töö tagamiseks.

Nii Mikseri kui ka Eesti-Venemaa parlamendirühma liikme Andres Herkeli sõnul on Venemaa infokanalid edastanud Eestis toimunust vaid valikulist ja sageli ebatõest  informatsiooni. Herkeli väitel on Vene telekanalid vältinud näitamast episoode, kus marodööritsejad on rüüstanud Tallinna poode, kultuuriasutusi ja mälestusmärke.

„Ma usun, et te nõustute, et niisuguste asjaolude korral reageerib iga riik samamoodi. See ei ole seotud poliitilise tegevusega,” ütles Herkel.

Mikseri kinnitusel on Eesti täitnud kõiki rahvusvahelise õiguse norme ja siseriiklikke seadusi ning mingisugust põhjendamatut vägivalda ei ole kasutatud.

Vene Riigiduuma delegatsiooni juhi, „Ühtsesse Venemaasse” kuuluva Nikolai Kovaljovi sõnul tulid nad Eestisse selleks, et tutvuda olukorraga koha peal ja saada teavet viimaste sündmuste kohta.

„Me oleme huvitatud sõbraliku õhustiku säilitamisest, kuid samas ei saa me mööda vaadata sellest, mis erutab kogu Venemaad. Me ei sekku Eesti siseasjadesse, kuid oma arvamuse oleme sunnitud esitama. Venemaa ei ole rahul selle mälestusmärgi teisaldamisega ehk praktiliselt selle hävitamisega,” märkis Kovaljov. 

Kovaljovi sõnul on Eesti tegevus ärgitanud natsionalismipuhanguid Venemaal ja tekitanud tõsiseid probleeme ka Venemaa siseolukorras.

Mõlemad pooled jäid oma seisukohale, mis puudutab Eesti ajaloo erinevat tõlgendamist. Kuid samas kinnitasid pooled edasiste kontaktide vajalikkust, selleks et leida lahendus tekkinud olukorrale.

Tänasel kohtumisel osalesid lisaks Mikserile ja Herkelile ka Riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjoni esimees Marko Mihkelson ning Eesti-Venemaa parlamendirühma aseesimees Tatjana Muravjova ja rühma liige Mart Nutt.

Vene poolel osalesid kohtumisel lisaks Kovaljovile ka „Ühtse Venemaa” liikmed Svetlana Smirnova, Aleksander Orgolainen, Aleksei Sigutkin ja Leonid Slutski.

Riigikogu pressitalitus

 

 

 

 

 

Tagasiside