Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu väliskomisjoni esimees ja NATO Parlamentaarse Assamblee asepresident Sven Mikser kohtus täna Toompeal NATO Euroopa liitlasvägede ülemjuhataja admiral James Stavridisega, kes on Eestis ametlikul visiidil kaitseväe juhataja kutsel. 

Admiral James Stavridis andis ülevaate NATO uuest strateegilisest kontseptsioonist, sellega seotud ümberkorraldustest, õppustest ja operatsioonidest.  
 
Mikser märkis, et Eesti ootab NATO uuelt strateegiliselt kontseptsioonilt kollektiivkaitse kui NATO tuumikfunktsiooni rõhutamist. Mikser lisas, et sõjalisi võimekusi, mida liitlasriigid vajavad oma territooriumide kaitsmiseks ei saa vastandada välismissioonide läbiviimiseks vajalikele võimekustele ja neid funktsioone tuleks vaadelda teineteist täiendavatena. Mikseri sõnul peab uus strateegiline kontseptsioon nägema ette võimaluse, kuidas liitlasriigid saaksid pidada konsultatsioone ja teha koostööd ka mittesõjaliste ohtude tõrjumisel, näiteks küberjulgeoleku või energiajulgeoleku valdkondades.
 
Admiral Stavridis tänas Eestit tõhusa panustamise eest NATO operatsioonidesse, ning märkis, et kollektiivkaitse on NATO peamine ülesanne ja et ühise kaitse planeerimine peab puudutama kõiki liitlasi ja kõiki ohustsenaariume. 
 
Kohtumisel käsitleti ka NATO peakorteri reformi, Alliansi edasist laienemist, partnerlussuhteid, suhteid Venemaaga ja Euroopa raketikaitsekilbi loomist.
 
Kohtumisel Riigikogus osales kaitseväe juhataja kindralleitnant Ants Laaneots.
 
Riigikogu pressitalitus
 
 
 
Tagasiside