Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Väliskomisjoni esimehe Sven Mikseri tänasel kohtumisel Maroko Kuningriigi riigiministri pr Latifa Akherbachiga kaardistati teemasid, mis võiksid huvi pakkuda mõlemale riigile.

Mikser tõstis esile tegevused, kus Eestil juba on kokkupuuteid Vahemere regiooniga. Nii osalevad Riigikogu liikmed Euroopa Liidu ja Vahemereriikide (Euromed) Parlamentaarse Assamblee tegevuses, Mikser meenutas ka NATO operatsiooni Active Endeavour Vahemerel, mille vaatlemisel ta osales  NATO Parlamentaarse Assamblee Atlandiülese kaitse- ja julgeoleku alakomitee esimehena. Mikseri kinnitusel võtsid sellest operatsioonist osa ka regiooni need riigid, mis NATOsse ei kuulu, ja see on ta hinnangul igati tervitatav.

Muude teemade hulgas tõstatas Mikser energiakandjate ja toidukriisiga seotud probleeme. Üleilmne toidukriis on ta sõnul asendanud varasema olukorra, kus areneva põllumajandusega maade nõrga konkurentsivõimega tootjad olid raskuses turgude leidmisega, täiesti uudse olukorraga, kus nõudmine toiduainete järele ületab pakkumist. See omakorda annab nende maade põllumajandustootjatele uusi võimalusi oma toodangu pakkumiseks.

Maroko riigiministri sõnul tuleneb tema visiit Maroko suurest huvist Euroopa Liidu, sealhulgas Balti riikide vastu. Akherbachi arvates muudab mõlema riigi sarnaseks asjaolu, et need paiknevad suletud mere ääres, Maroko vastavalt Vahemere ja Eesti Läänemere ääres, millega kaasnevad ka sarnased probleemid, alustades keskkonnahoiu ja reostusega seotud küsimustest. Mõlemat riiki puudutavaiks teemadeks on Akherbachi sõnul ka kliimamuutused, terrorism, migratsioon ning relva- ja narkootikumikaubandus, mille vastu võitlemiseks on vaja arendada kahepoolseid suhteid.

Akherbach tõstatas samuti Maroko jaoks olulise Lääne-Sahara küsimuse. Mikseri kinnitusel pooldab Eesti lahenduse leidmist ÜRO Julgeolekunõukogu vahendusel, kuna ÜRO on Mikseri sõnul see organisatsioon, mille kaudu lahendusi otsida ja tagada regiooni stabiilsus. Mikseri kinnitusel toetab Eesti ka ÜRO sellekohaseid jõupingutusi.

Riigikogu pressitalitus

Tagasiside