Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu NATO Parlamentaarse assamblee delegatsiooni juht Sven Mikser viibis 17.-20. maini Afganistanis, juhtides assamblee seitsmeliikmelist delegatsiooni. Töövisiidi eesmärgiks oli ülevaate saamine kohapealsest julgeolekuolukorrast ning NATO juhitava ISAF missiooni vajadustest NATO PA kevadistungi eel.

 

Visiidi käigus kohtus delegatsioon Afganistani presidendi Hamid Karzaiga. Kohtumise käigus tõstis Karzai esile, et Afganistani julgeolekuprobleemidele tuleb läheneda regionaalselt. Tema sõnul saab regiooni vaadelda vaid tervikuna ning tähelepanu alt ei tohiks välja jääda olukord Pakistanis, Iraanis ja Kesk-Aasia riikides. Samuti kinnitas Karzai, et ehkki Afganistani julgeolekuolukord ja majandus liiguvad paremuse poole, vajatakse rahvusvahelist abi ja tuge veel pika aja jooksul.

 

Kohtumistel ISAF-i sõjaväeliste juhtidega räägiti Mikseri sõnul ISAF-i missiooni laienemisest ja praegu USA poolt juhitava sõjalise missiooni toomisest NATO juhtimise alla. Pikemalt peatuti Suurbritannia poolt juhitava Helmandi provintsi ülesehitusmeeskonna tegevusel, millel osalemine on ka Eesti Kaitseväe välismissioonide suurim prioriteet.

 

Mikseri kinnitusel rõhutasid erinevate rahvusvaheliste organisatsioonide esindajad, et Afganistani olukord on jätkuvalt keeruline ja selle lõplik stabiliseerimine sõltub esmajoones rahvusvahelise üldsuse suutlikkusest koordineerida erinevate rahvusvaheliste organisatsioonide tegevust.

                      

Lisaks külastas NATO Parlamentaarse Assamblee delegatsioon Suurbritannia baasi Camp Souterit Kabulis ja sakslaste poolt juhitavat Badakhshani provintsi ülesehitusmeeskonda Feyzabadis. Kohtuti ka ÜRO abimissioone koordineeriva UNAMA ning Euroopa Liidu esinduse töötajatega.

 

Mikseri juhitavasse delegatsiooni kuulusid parlamendisaadikud Suurbritanniast, Saksamaalt, Taanist, Slovakkiast, Horvaatiast ja Kanadast.

 

Lisainformatsioon: Sven Mikser 50 73458

 

Riigikogu pressitalitus

 

 

Tagasiside