Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu väliskomisjoni esimees Sven Mikser ja Euroopa Liidu asjade komisjoni esimees Marko Mihkelson kohtusid täna Toompea lossis Horvaatia välisministri Gordan Jandrokovićiga. Kohtumisel käsitleti Euroopa Liidu laienemise ja julgeolekupoliitikaga seotud küsimusi ning koostööd NATOga, samuti suhteid Venemaaga ning Gruusia temaatikat.

Sven Mikser avaldas Horvaatiale toetust liitumiseks NATO ja Euroopa Liiduga. Tema sõnul on Horvaatia teinud märgatavaid edusamme, et ühineda peagi Põhja-Atlandi alliansiga. Mikser selgitas ka Eesti positsioone Venemaa-Gruusia konfliktis. „Venemaa agressioon Gruusia vastu näitab veelgi selgemalt, mida tähendab kõhelda andmaks Gruusiale reaalne võimalus liikuda alliansiga ühinemise poole,“ ütles ta.    

Marko Mihkelson andis ülevaate Eesti praegustest seisukohtadest Euroopa Liidu aktuaalsetel teemadel. Puudutades Euroopa riikide sõltuvust Venemaa energiaressurssidest oli ta seisukohal, et EL räägiks Venemaaga ühel häälel. „Venemaa püüab praegu Euroopa riikide sõltuvust tema gaasist ja naftast kasutada ära ELi lõhestamiseks, kuid me peame hoidma suunda, et EL kõneleks Venemaaga sel teemal ühtsel kindlal häälel,“ sõnas ta. 

Gordan Jandroković avaldas lootust, et Horvaatia saab kutse NATOsse juba järgmisel aastal ning lõpetab siis ka liitumisläbirääkimised ELiga. Tema sõnul pole Horvaatial alternatiivi nende organisatsioonidega liitumisele ning jätkatakse igakülgseid reforme, sealhulgas võitlust korruptsiooni ja organiseeritud kuritegevusega, et kõnelused peagi lõpetada. Samas lootis ta, et ELi liikmed suudavad leida lahenduse ka Lissaboni leppe ratifitseerimise osas, et takistused leppe jõustumisel ei hakkaks segama laienemisprotsessi. 

Tänasel kohtumisel osales ka Eesti-Horvaatia parlamendirühma esimees Mart Nutt.

Riigikogu pressitalitus
 
 
 
 
 
 

Tagasiside