Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu väliskomisjoni esimees ja NATO Parlamentaarse Assamblee asepresident Sven Mikser esineb homme, 7. juulil Brüsselis NATO peasekretäri Jaap de Hoop Schefferi korraldataval konverentsil, mis juhatab sisse NATO uue strateegilise kontseptsiooni koostamise protsessi. 

Konverentsil keskendutakse senikehtiva strateegilise kontseptsiooni analüüsile maailma muutunud julgeolekuolukorras ning NATO traditsioonilise kollektiivkaitsefunktsiooni ja välisoperatsioonide teostamiseks vajalike võimekuste vahekorrale.
 
Mikser esineb koos Prantsuse julgeolekuanalüütiku Francois Heisbourgi ja Briti sõjateaduste professori Sir Lawrence Freedmaniga konverentsi avapaneelis, milles analüüsitakse vajadust uue strateegilise kontseptsiooni järele. 
 
Konverentsi avab NATO peasekretär Jaap de Hoop Scheffer ja sellel esinevad teiste hulgas USA endine välisminister Madeline Albright, Rahvusvahelise Aatomienergia Agentuuri (IAEA) peadirektor Mohammad ElBaradei ja Euroopa Liidu Sõjalise Komitee esimees kindral Henri Bentegeat.  
 
Mikseri sõnul saab pilt uue strateegilise kontseptsiooni koostamise vormi ja ajakava osas selgemaks pärast Alliansi uue peasekretäri ametisse asumist augustis, ent sisuliste teemade osas, mille ümber liikmesriikide pealinnade vahel mõttevahetust pidama hakatakse, on juba üht-teist teada. 
 
„Muuhulgas keskendutakse strateegilise kontseptsiooni üle peetavates vaidlustes kindlasti alliansi tava- ja tuumajõudude vahekorrale NATO kaitse- ja heidutusfunktsiooni täitmisel, suhetele naabrite ja strateegiliste koostööpartneritega, sealhulgas Venemaaga, ja NATO rollile uute julgeolekuohtude – näiteks energiakonfliktide ja küberrünnakute – ohjamisel,“ ütles Mikser. Mikser lisas, et 1999. aastal vastu võetud ja tänaseni kehtiv kontseptsioon on nendeks debattideks hea alus, peegeldades paljudes küsimustes toonaste liitlaste vahel saavutatud kompromissi.  
 
Lähteülesanne NATO uue strateegilise kontseptsiooni koostamiseks anti NATO peasekretärile alliansi aprillikuisel tippkohtumisel Strasbourgis ja Kehlis. 
 
NATO Parlamentaarne Assamblee on kõigi NATO liikmesriikide parlamendisaadikuid ühendav foorum. Sven Mikser on üks NATO PA viiest asepresidendist ja assamblee eriraportöör strateegilise kontseptsiooni koostamise alal.
 
Riigikogu pressitalitus
Tagasiside