Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Pühapäeval Riigikogus Vene vägede väljaviimist meenutanud Riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson ütles, et Vene okupatsioonivägede lahkumine 31. augustil 1994. aastal lõpetas Eesti jaoks Teise maailmasõja ning tõi lõpliku vabaduse taas ise otsustada oma tuleviku ja julgeoleku üle.

„Eriti tänases keerulises maailmas, kus käib taas sõda Euroopas, on toonast sündmust võimatu üle hinnata,“ märkis Mihkelson. „Eesti-Vene suhetes olid 1990ndate aastate alguses suured pinged ning meid ähvardati kõikide, sealhulgas ka sõjaliste mõjutusvahenditega. Eestil olid aga juba siis väga head sõbrad ja liitlased, kelle toel me saavutasime lõpuks ikkagi soovitud tulemuse,“ jätkas Mihkelson.

Vene vägede lahkumist meenutanud kõnekoosolekut juhtinud Mihkelson tsiteeris toonast presidenti Lennart Meri. „31. augustil 1994 ütles president Lennart Meri Maarjamäel Vene okupatsioonivägede lahkumise puhul peetud kõnes: “…Pöördun Eesti sõprade poole välismaal üleskutsega hoiduda illusioonist, nagu oleks okupatsioonivägede lahkumisega “Balti küsimus” leidnud lõpliku lahenduse. Balti küsimus jääb ka edaspidi päevakorda. Me vajame teie abi oma rahvusliku julgeoleku tagamiseks, Eesti täielikuks integreerimiseks Läänemaailma demokraatiasse ja vabaturumajandusse. Oleme teie usaldusväärsed liitlased, sest Eesti on osa samast kultuurist ja samast maailmast. Me vajame teie jätkuvat toetust, vahest isegi suuremat toetust just nüüd, kus tulevik näib kindlustatuna ja vähem dramaatilisena.””

Mihkelson märkis, et Eesti kasutas edaspidi tõesti oma võimalused ära parimal võimalikul moel, kuuludes tänaseks võimsaimasse sõjalisse liitu ning Euroopa Liitu. “Eesti julgeolekul on täna parim võimalik tagatis, mida üks väike ja demokraatlik Euroopa riik võiks omada. Meil on rohkem liitlasi ja sõpru kui kunagi varem meie ajaloos,” ütles Mihkelson. Samas lisas ta, et just eelolevad päevad kujunevad väga oluliseks meie julgeoleku jätkuval kindlustamisel, pidades silmas nii USA presidendi Barack Obama visiiti Eestisse kui ka NATO Walesi tippkohtumist.

Vene vägede lahkumise 20 aastapäeva kõnekoosolekul esinesid sõnavõttudega president Toomas Hendrik Ilves, Riigikogu esimees Eiki Nestor, toonane peaminister Mart Laar, Eesti suursaadik Venemaal ja toonane pealäbirääkija Jüri Luik, toonane Eesti Kaitsejõudude peastaabi ülem, kindral Ants Laaneots ning toonane Eesti diplomaat Eerik-Niiles Kross.

Vaata fotosid siit.

Tagasiside