Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu väliskomisjoni aseesimees Marko Mihkelson osales Berliinis Euroopa Liidu parlamentide väliskomisjoni juhtide kohtumisel, mille käigus leidis aset ka mõtetevahetus Saksamaa välisministri Frank-Walter Steinmeieriga

Välisminister Steinmeier andis ülevaate Saksamaa eesistumise välispoliitilistest prioriteetidest, kus peakohal olid teemad: Lähis-Ida, Kosovo, naabruspoliitika, Kesk-Aasia, Venemaa ning energiapoliitika. 

Mihkelson tunnustas oma esinemises Saksamaa soovi ühtsema Euroopa välispoliitika järele. „Euroopa Liit saab olla edukas erinevate välispoliitiliste väljakutsete lahendamisel üksnes ühtsema ja järjekindlama käitumisega, kus on arvestatud liikmesriikide huvidega,” rõhutas Mihkelson ning lisas, et üheks sammuks selles suunas oleks võimalikult kiire Euroopa Liidu välisministri positsiooni loomine. 

Samuti mainis Mihkelson, et energiajulgeolekust rääkides ei piisa üksnes keskendumisest kliimamuutustele ja taastuvenergia osakaalu suurendamisele, nagu on Euroopa Komisjoni tegevusplaanis. „Sama oluline, kui mitte tähtsamgi veel, on energiajulgeoleku saavutamine läbi konkreetsete välis- ja julgeolekupoliitiliste sammude,” ütles Mihkelson. 

Kohtumisel osales ka ÜRO peasekretäri eriesindaja Martti Ahtisaari, kes tutvustas oma tööd Kosovo staatuse küsimuses. Ahtisaari avaldas arvamust, et lootus staatuse küsimuse lahendamiseks kahepoolsete kõneluste käigus Serbia ja Kosovo esindajatega on väga väike. Ahtisaari teatas, et suure tõenäosusega viib ta küsimuse juba märtsi lõpul ÜRO julgeolekunõukogusse.  

Kohtumisel Saksamaa Bundestagi väliskomisjoni esimehe Ruprecht Polenziga rõhutas Mihkelson vajadust kahe parlamendi väliskomisjonide kontaktide laiendamiseks. „Tegin ettepaneku juba sellel sügisel kohtumise korraldamiseks Bundestagi ja Riigikogu väliskomisjonide vahel, mis aitaks kaasa informatsiooni vahetamisele ning koostöö tõhustamisele erinevates küsimustes,” ütles Mihkelson. 

Lisainfo: Marko Mihkelson, 5141442 

Riigikogu pressitalitus

 

Tagasiside