Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Euroopa Liidu parlamentide väliskomisjoni esimehed kohtusid eile ja täna Kopenhaagenis, et arutada Euroopa ees seisvaid välis- ja julgeolekupoliitilisi väljakutseid. Debatis osalesid Euroopa Liidu kōrge esindaja Catherine Ashton, NATO peasekretär Anders Fogh Rasmussen ja Taani välisminister Villy Søvindal

Riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson ütles debatis osaledes, et tänaste globaalsete väljakutsete juures on möödapääsmatu NATO ja Euroopa Liidu tihedam koostöö. “Kui meie Euroopas soovime olla tōsiseltvōetav jōud ka 10 vōi 20 aasta pärast, siis meil pole lihtsalt alternatiivi ELi ja NATO koostööle ning eriti Euroopa riikide palju tōsisemale suhtumisele oma kaitsevōimekuste kasvatamisel ja nende vastavusse viimisel kaasaegsete ohtude ja väljakutsetega,” ütles Mihkelson. 

Euroopa Liidu kõrge esindaja Catherine Ashton pööras oma sõnavõtus tähelepanu Euroopa naabrusele lõunas ja idas rõhutades sügava demokraatia edendamise vajalikkust Euroopa piiridest väljaspool. 

NATO peasekretär Anders Fogh Rasmussen keskendus EL-NATO koostöö tugevdamise vajadusele viidates asjaolule, sest igal riigil on ühed maksumaksjad, ühed väed ja ühed võimekused. Ta lisas, et Euroopa peab võtma julgeolekupoliitikas üleilmse perspektiivi ja see peab väljenduma iga riigi konkreetses panuses. 

Taani välisminister Villy Søvindal rääkis Euroopa Liidu välispoliitikast Taani eesistumise ajal tuues esile vajaduse jätkuvalt rõhutada Euroopa põhiväärtusi oma välispoliitilises tegevuses. 

Suuremat tähelepanu said sõnavõttudes Süüria, Iraan, Araabia kevad, Valgevene, idapartnerlus, aga ka Euroopa julgeolekupoliitika laiemalt. 

Riigikogu pressitalitus

Tagasiside