Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu väliskomisjoni tänasel kohtumisel Riigiduuma väliskomisjoni esimehe Aleksei Puškovi ja komisjoni liikmetega osutas Riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson aktiivse dialoogi taastumisele kahe riigi vahel ja rõhutas Moskvas toimunud kohtumiste olulisust Eesti-Vene suhetes.

„Vaatamata sellele, et me arutasime keerulisi küsimusi nagu seda on viisavabadus Euroopa Liiduga, Vene-Eesti piirileping, olukord Süürias ja Põhja-Koreas, säilitasime me igati pragmaatilise lähenemise. Kõikidest kahepoolsetest küsimustest on praegu kõige tähtsam piirilepe. Selle küsimuse lahendamine annaks meie kahepoolsetele suhetele positiivse impulsi. Kummagi riigi välisministeeriumid jätkavad leppe kallal  tööd ja ma loodan, et saavutatakse positiivne tulemus. Täna ja eile toimunud kohtumised on seda veendumust süvendanud,“ ütles Mihkelson.

Mihkelson kutsus piirileppe kõrval tähelepanu pöörama ka teistele lepingutele, mis on Vene poolele takerdunud.

„Meie kahepoolsetele suhetele aitaks täiendavalt kaasa see, kuid positiivse lahenduse leiaksid ka teised lepingud. Riigiduumas ootab ratifitseerimist topeltmaksustamise vältimise leping, mis on väga oluline ettevõtjate jaoks. Eesti on omalt poolt selle juba heaks kiitnud. Valitsustevahelist kokkulepet ootab hädaolukordade leping, mis aitaks lahendada näiteks metsatulekahjudega seotud olukordi. Meie jaoks on sama tähtsad ka diplomaatilise kinnisvara leping, aga samuti kõrgharidusleping. Täiendavalt tuleks arutada piiriülese koostööleppe ja tolliga seotud protseduure, samuti Ivangorodi-Narva piiriületuspunkti olukorda,“ ütles Mihkelson.

Kõneldes viisavabaduse teemal ütles Mihkelson, et Eesti on valmis seda kõigiti arutama, seda enam, et Eesti kuulub nii Schengeni viisaruumi kui ka eurotsooni ja on tihedalt seotud paljude teiste Euroopa Liidu otsustusprotsessidega.

„Kuigi meie riikide elanikel pole võimalik teineteist praegu viisavabalt külastada, kasvab turistide vool Venemaalt Eestisse ometi igal aastal umbes kakskümmend protsenti,“ märkis Mihkelson.

Täna toimusid Moskvas kohtumised ka Venemaa asevälisministri Vladimir Titovoga ja Föderatsiooninõukogu I aseesimehe Aleksandr Toršiniga. Eile (10.04) toimus kohtumine Venemaa Föderatsiooninõukogu väliskomisjoni esimehe Mihhail Margeloviga.  

Riigikogu väliskomisjoni delegatsiooni kuuluivad väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson ja komisjoni liikmed Jevgeni Ossinovski, Valdimir Velman ning Imre Sooäär . Delegatsioon saabub Eestisse tagasi reedel, 12. aprillil.

Riigikogu pressitalitus

 

Tagasiside