Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Okupeeritud Krimmis täna toimuv ebaseaduslik referendum ühinemiseks Vene Föderatsiooniga on tõsine löök Euroopa julgeoleku alustalade pihta ning loob tõsiseid eeldusi uute eraldusjoonte kujunemiseks Euroopas, ütles Riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson.
 

“Rahvusvahelist õigust ning kahepoolseid kokkuleppeid maha tallates on Venemaa oma agressiivse poliitikaga Ukraina vastu loonud Euroopas julgeolekukriisi, mida viimati nägime Külma sõja tippajal. Venemaa vastutustundetu ning rahvusvahelise kogukonna seisukohti eirav käitumine on ohuks rahule ja julgeolekule Euroopas, võimalik, et kogu maailmas,” ütles Mihkelson. 

“Ukrainas luuakse täna pretsedenti, mis võib juba lähitulevikus muuta tundmatuseni Euroopa poliitilist kaarti. Täna ei ole veel hilja seda katastroofi ära hoida. Selleks peab aga vaba maailm lõpuks mõistma, et vabadusel on kõrge hind ning selle kaitsmisel ei tohi mingil juhul koonerdada. Venemaa peab mõistma, et rahvusvaheline õigus kaitseb lõppeks ka nende rahvuslikke huvisid ning selle järgimine on kasulikum, kui vallandada sõda,” ütles Mihkelson. 

“Ma ei näe täna ühtegi argumenti, miks peaks Euroopa Liit venitama reaalsete sanktsioonide rakendamisega ning rahvusvahelise surve suurendamisega Venemaa suunal. Samuti oleks hädavajalik laiaulatusliku ning pikaajalise mandaadiga rahvusvahelise vaatlusmissiooni saatmine viivitamatult Ukraina ida- ja lõunaregioonidesse, et luua eeldusi olukorra stabiliseerimiseks,” ütles Mihkelson ning lisas, “et just eelolevad päevad omavad väga kriitilist tähendust sündmuste edasisele arengule”. 

Riigikogu pressiteenistus

 

Tagasiside