Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Põhjala ja Balti riikide väliskomisjonide esimeeste töövisiidil Ameerika Ühendriikides osalev Riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson kohtus esmaspäeval koos kolleegidega USA senati väliskomisjoni Euroopa alakomisjoni esimehe demokraadi Christopher Murphy ja aseesimehe vabariiklase Ron Johnson’iga.

Kohtumisel arutati USA ja Euroopa suhteid ning nende arenguvõimalusi. Peatuti nii majandusküsimustel kui ka julgeolekualasel koostööl. Senaatorid rõhutasid, et koostöö tugevdamise üheks võtmeks on Euroopa poolse suurema julgeolekualase vastutuse võtmine. Senaator Johnson tõi muuhulgas Eestit näiteks eelarvetasakaalu ja kaitsekulutuste taseme poolest.

Kohtumisel endise USA saadikuga NATO juures Kurt Volker’iga toimus diskussioon Põhjamaade ja Balti riikide julgeolekuperspektiivide üle ning USA võimalikust rollist regioonis.

Mihkelson osutas, et USA mõju maailmapoliitikale on viimasel ajal vähenemas ja see ei saa jätta mõjutamata ka Põhjala ja Balti riikide julgeolekukeskkonnas toimuvat. “Superriigi staatuse hoidmine on USAl üha keerulisem, sest strateegiline poliitika on asendunud taktikaliste ehk lühiajaliste tegevustega. Samas ei ole, eriti tänase maailma üha paljunevaid väljakutseid arvestades, USA ja Euroopa koostööle alternatiivi. Selleks on parim tööriist jätkuvalt NATO ja selle püsiv tugevdamine,” ütles Mihkelson.

Teisipäeval on kavas kohtuda USA aseriigisekretäri abi Aasia ja Vaikse ookeani regiooni küsimustes Kin Moy’ga. Kõne all on USA Aasia- suuna tugevdamine. Samuti kohtuvad väliskomisjonide esimehed asevälisminister abi Marie L. Yovanovitch’iga ja kohtumise peateema on transatlantilised suhted. Kohtumisel asekaitseministri abi James J. Townsend’iga keskendutakse EL-USA kaitsekoostööle.

Kolmepävase visiidi käigus kohtub Mihkelson veel Maailmapanga tegevjuhi Anna Brandt’iga, Rahvusliku Julgeolekunõukogu Euroopa strateegiliste asjade direktori John Bussolari’ga, Ida-Euroopa direktori Lyn Debevoise’ga ja Põhja-Euroopa direktori John Winant’iga.

Riigikogu pressitalitus

 

Tagasiside