Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjoni esimees Marko Mihkelson ning rahanduskomisjoni esimees ja EL asjade komisjoni liige Taavi Rõivas kohtusid täna Toompeal Euroopa Parlamendi liikme Edward Scicluna’ga, kes on Eesti eurole ülemineku raportöör Euroopa Parlamendis. 

Scicluna andis kõigepealt ülevaate eurotsooni probleemidest ja tekkinud olukorrast seoses Kreekas esile kerkinud rahanduskriisiga. Ta möönis, et rahaliit ei olnud selleks valmis. Scicluna ütles, et eurotsooni tugevdamiseks töötatakse välja ja rakendadakse meetmed taolise olukorra vältimiseks.
 
Mihkelson rõhutas, et valitsuse seisukohad suhtlemisel Euroopa Liidu institutsioonidega ja ECOFINil arutatakse põhjalikult läbi komisjonis, kus valitsus saab ka parlamendi toetuse oma seisukohtadele. Mihkelson tutvustas Riigikogus astutud samme euro kasutuselvõtuks, samuti avaliku arvamuse positiivset toetust .
 
Rõivas selgitas riigi eelarvepoliitikat. Ta märkis, et eesmärgiks on võetud tasakaalus eelarve. Vaatamata praegusele defitsiidile soovitakse jõuda lähiaastatel taas ülejäägiga eelarvesse, et probleemide tekkimisel tulla paremini toime nende lahendamisega. Rõivas tutvustas ka riigi maksupoliitikat.
 
Mihkelson lisas, et tasakaalus eelarve on olnud Eestis aluseks krooni kasutusele võtmisest saadik. Tema sõnul on keeruliste olukordade tekkimisel tegutsetud kiiresti ja aega kaotamata.
 
Scicluna soovis enne homset otsuse teatavaks tegemist kohtuda erinevate institutsioonide esindajatega, et kuulda kohapeal avaldatud seisukohti. Scicluna ütles, et homme avaldatav otsus on sisuliselt deklaratiivse sisuga. Selles konstateeritakse, kas Eesti on täitnud eurole üleminekuks vajalikud kriteeriumid ja kas riigi rahanduspoliitikat hinnatakse jätkusuutlikuks. Edasi käivitub juba ametlik protsess Eesti euro kasutusele võtmise küsimuses.
 
Riigikogu pressitalitus
 
Tagasiside