Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

ENPA kevadistungil Strasbourgis käsitleti täna ühe peateemana võitlust natsionaalsotsialistliku ideoloogia uue levikuga. Eesti delegatsiooni juht Marko Mihkelson rõhutas assamblee istungil toimunud arutelul, et suurim oht varitseb neid riike ja ühiskondi, kus demokraatia ja kodanikuühiskond on nõrgad.

"Neonatsism ja võõraviha leiavad suuremat toetust nendes ühiskondades, kus demokraatia on rünnaku all, kus kodanikuühiskond on nõrk ning kus valitsevad liidrid kalduvad autoritaarse juhtimise suunas," ütles Mihkelson Euroopa Rahvapartei nimel esinedes. Mihkelson ütles samuti, et võõraviha ja neonatsismi ilmingud peavad olema kõigi demokraatlike parteide mureks nii Euroopas tervikuna kui rahvusriikides eraldi. "Vaid siis, kui me oma põhiväärtustesse ei suhtu ükskõikselt, saame olla edukad," ütles ta ja lisas, et "eriti oluline on mitte tolereerida olukorda, kus avalikult fašistlikel organisatsioonidel lastakse vabalt, teinekord isegi valitsuse teadmisel ja toel tegutseda".

Mihkelson väljendas samuti muret, et kasvav tendents võõravihast ajendatud mõrvade ning vägivaldsete rünnakute üle Euroopa Nõukogu liikmesriikides ei tohiks jätta kedagi ükskõikseks. Samas ta lisas, et võrdväärselt natsismi kuritegude ja ideoloogia taunimisega peame meenutama kommunistlike režiimide kuritegusid. Ta tuletas rahuloluga meelde, et ENPA võttis jaanuaris vastu vastavasisulise resolutsiooni. "Tõeliselt ühtset ja demokraatlikku Euroopat on võimalik ehitada üksnes siis ja üksnes nendele väärtustele, mis põhinevad tugeval ja ühtselt jagatud

ajaloomälul," ütles Mihkelson.

Arutelul võttis sõna ka Eesti delegatsiooni liige Sergei Ivanov. Ta märkis, et Eesti valitsus on üheselt hukka mõistnud kõik äärmuslikud sallimatuse ilmingud ning Eesti inimeste au ja väärikust kaitseb ka seadusandlus. Rääkides olukorrast Venemaal väljendas ta suurt muret selle üle, et äärmuslikud jõud esitavad tõsiseid väljakutseid ühiskonnale ja ohustavad inimelusid. Venemaa valitsus püüab hinnata vägivalla ja sallimatuse põhjuseid, kuid tema tegevus on kindlasti puudulik, selgitas Ivanov.

ENPA kevadise täiskogu istungist võtavad Riigikogu liikmetest osa veel Andres Herkel, Toomas Alatalu ja Katrin Saks. Herkel esineb homme täiskogu ees raportiga olukorrast Valgevenes.

Riigikogu pressitalitus

Aivar Jarne, 6316356

Tagasiside