Mati Raidma Viinis: ühiskonna usaldus meisse oleneb sellest, kas suudame sõjakurjategijad vastutusele võtta
Neil päevil Austrias toimuval Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni Parlamentaarse Assamblee (OSCE PA) talveistungil arutati organisatsiooni tulevikku olukorras, kus Venemaa takistab organisatsiooni tööd.
OSCE PA Eesti delegatsiooni esimees Mati Raidma märkis oma tänases sõnavõtus, et OSCE piirkonna riikide ühiskondade usalduse säilitamiseks ja OSCE PA tuleviku tagamiseks peab organisatsioon silmas pidama kahte asja. „Esiteks peame jääma kindlaks seisukohale, et Vene režiimil – mis on ignoreerinud kõiki rahvusvahelisest õigusest tulenevaid reegleid – ja selle esindajatel pole kohta meie laua taga. Kui astume Putini režiimiga dialoogi, on OSCE PA kui organisatsioon läbi kukkunud,” märkis Raidma.
„Teiseks meie võimet või võimetust võtta Venemaa ja selle riigijuhid päriselt vastutusele ja tuua nad sõjakurjategijatena kohtu ette. OSCE tõsiseltvõetavus praegu ja tulevikus oleneb sellest, kas jääme põhimõttekindlalt truuks rahvusvahelise õiguse põhisele toimimisele. Koos,” rõhutas Raidma.
22.-23. veebruaril toimuval OSCE PA talveistungil Viinis osalevad Riigikogu OSCE PA delegatsiooni esimees Mati Raidma ja delegatsiooni asendusliige Kristo Enn Vaga. Olulisemate teemadena arutatakse istungil OSCE PA tulevikku, Venemaa-vastaseid sanktsioone ja nende rakendamist ning Ukraina jätkuvat toetamist.
Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni Parlamentaarse Assamblee põhieesmärk on kaasata liikmesriike rohkem Euroopa poliitika- ja julgeolekuküsimuste lahendamisse, tõhustada tsiviilkontrolli sõjaliste küsimuste üle ning suurendada parlamendisaadikute vastutust ja mõjujõudu.
Assamblee 57 liikmesriigist osaleb organisatsiooni töös 323 valitud parlamendisaadikut. Lisaks teeb assamblee koostööd 11 partnerriigiga üle kogu maailma. Venemaa osalus organisatsioonis on faktiliselt peatunud.
Riigikogu pressiteenistus
Maris Meiessaar
631 6353, 5558 3993
[email protected]
päringud: [email protected]