Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson oli koos Läti ja Leedu kolleegidega visiidil Taiwanis, kus tutvuti piirkonna julgeolekuolukorraga ja otsiti võimalusi majandussuhete elavdamiseks.

„Taiwani juhtidega toimunud kohtumised keskendusid peamiselt Venemaa agressioonile Ukrainas ja selle globaalsetele mõjudele, kaasa arvatud geopoliitilisele stabiilsusele Taiwani väinas. Olime üksmeelel, et reeglitel põhineva maailmakorra kaitsmiseks peavad demokraatlikud ühiskonnad tegema koostööd,“ sõnas Mihkelson. „Balti riikide huvides on vältida maailma julgeolekuolukorra edasist halvenemist. Taiwani väinas sõjalist jõudu kasutades status quo muutmine oleks vastuvõetamatu ja sel oleks üleilmne negatiivne mõju,“ rõhutas ta.

Väliskomisjoni esimehe sõnul tuleb Taiwaniga, kus on tugev demokraatia ja tehnoloogiliselt kõrgelt arenenud majandus, tihendada kaubandus- ja majandussuhteid ning otsida võimalusi, et süvendada koostööd eri valdkondades, nagu kultuur, haridus, teadus ja turism. „Majandus- ja kultuurikontaktide tihendamiseks Taiwaniga tuleb kaaluda Taipei esinduse avamist Eestis. Eesti on ainus Balti riik, kus Taiwani mittediplomaatilist esindust hetkel pole,“ märkis Mihkelson. „Eesti võiks tõsiselt mõelda oma kaubandusesindaja saatmisele Taipeisse, kus on kohal 16 ELi riigi esindajad ning komisjoni esindus,“ lisas ta.

Mihkelson oli Taiwanis visiidil koos Läti parlamendi väliskomisjoni esimehe Rihards Kolsi ja Leedu parlamendi väliskomisjoni esimehe Žygimantas Pavilionisega.

Balti riikide parlamentide väliskomisjonide esimehed kohtusid 6.–11. augustini kestnud ühisvisiidil Taiwani presidendi Tsai Ing-weni, parlamendi esimehe Si-Kun You, peaministri Chien-Jen Cheni, välisministri Joseph Wu, digiministri Audrey Tangi ja mandri-Hiina asjade ministri Tai-san Chiuga. Samuti kohtuti Taiwani parlamendi välis- ja kaitsekomisjoni ning parlamendirühma esindajatega, samuti peamiste opositsiooniparteide KMT ja TPP esindajatega. Samuti peeti arutelusid Taiwani ülikooli Hiina uuringute keskuse, mõttekodade ning vabaühenduste esindajatega.

Fotod visiidilt

Riigikogu pressiteenistus
Merilin Kruuse
tel 631 6592, 510 6179
e-post [email protected]
päringud [email protected]

Tagasiside