Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Kohtumisel räägiti Eesti riigikaitsealasest ettevalmistustööst ja koostööst naaberriikidega.

Riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson ja riigikaitsekomisjoni esimees Sven Mikser kohtusid täna Eestis ühepäevasel visiidil viibiva NATO Parlamentaarse Assamblee (PA) presidendi, USA Kongressi liikme Douglas Bereuteri ja NATO PA peasekretäri Simon Lunn´iga.

Kohtumisel, mis oli ajendatud NATO laienemisest, räägiti Eesti riigikaitsealasest ettevalmistustööst, aga ka Eesti koostööst naaberriikidega. Külalised tundsid huvi Eesti riigikaitsealase seadusandluse arengu ning NATO-alase salastatud teabe vahetuse ja töötlemise vastu. Sven Mikser andis külalistele ülevaate seadusandliku ja täidesaatva võimu koostöö toimimismehhanismidest ning selgitas riigisaladuse hoidmisega seonduvat.

Marko Mihkelson tutvustas NATO Parlamentaarse Assamblee esindajatele Eesti välispoliitika põhisuundi ning Euroopa Liiduga liitumisest tingitud muudatusi Eesti põhiseaduses. Vastates D. Bereuteri küsimustele, räägiti avalikkuse suhtumisest võimalikesse liitumistesse ning Euroopa Liiduga ühinemise rahvahääletuse prognoositud osalusprotsendist. M. Mihkelson rõhutas, et Eesti jälgib tähelepanelikult arenguid Euroopa Tulevikukonvendis ning seisab kindlalt väikeriikide arvamuse arvesse võtmise eest Euroopa Liidu tulevases otsustusprotsessis.

Bereuter tundis huvi Eesti suhete kohta naaberriikidega. Küsimustele vastates nentisid Riigikogu liikmed tõhusat koostööd Läänemereäärsete riikide vahel nii Balti Assamblees, suhetes Põhjamaade Nõukogu liikmesriikidega, aga ka Läänemeremaade Nõukogus. Marko Mihkelsoni sõnul on Eesti suhted Venemaaga täna paremad kui kunagi varem taasiseseisvumisjärgse tosina aasta jooksul. Sven Mikser lisas, et vaatamata sellele, et kahe riigi vaheline piiriküsimus pole veel lõplikku lahendust leidnud, on sõlmitud rida muid olulisi lepinguid ning mitmeid positiivseid näiteid võib tuua koostööst täitevvõimu ja kohalikul tasandil. Riigikogu esindajad märkisid positiivset arengut Eesti vene elanikkonna integratsiooniprotsessis ja nende osaluses Eesti poliitilises elus.

Kuigi kohtumise põhirõhk oli Eesti viimaste aastate arengul, räägiti ka muutunud julgeolekuolukorrast maailmas. Douglas Bereuter rõhutas, et terrorismiohtu kätkevas tänapäeva maailmas on trans-atlantilised suhted ja koostöö eriti olulised.

NATO PA esindajad kohtuvad täna veel kaitseminister Margus Hansoni, Kaitseväe juhataja Tarmo Kõutsi ja Välisministeeriumi asekantsleri Harri Tiidoga.

Kell 15.45 toimub Välisministeeriumi väikses pressisaalis D. Bereuteri pressikonverents.

Riigikogu pressitalitus

Tagasiside