Marko Mihkelson: Eestil on võimalus ja kohustus toetada Ukrainat reformide läbiviimisel
Ukraina valitsus on pöördunud Eesti poole abipalvega Eesti e-riigi kogemuste ja lahenduste kasutuselevõtmise ning reformide läbiviimise toetamiseks. “Usun, et Eestil on mitte ainult võimalus, vaid lähtudes meie alati headest suhetest ja sarnasest ajaloost lausa kohustus aidata Ukrainat e-riigi lahenduste juurutamisel ning reformide läbiviimisel,” ütles Riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson.
“Eestil on maailmas ainulaadne kogemus tervikliku e-riigi lahenduste loomisest, mis on saanud osaks meie igapäevasest elust ja mõtlemisviisist, aidanud kiirendada majandusarengut, muutnud tegevuse nii riigi kui inimeste jaoks lihtsamaks ja efektiivsemaks ning oluliselt aidanud vähendada korruptsiooni. Kõik need ülesanded seisavad täna ka Ukraina valitsuse ees,” rõhutas Mihkelson.
“Täna on Ukrainas maailmas kõige rohkem erinevaid makse maailmas, mille maksmisele kulub 390 tundi aastas võrreldes Eesti 81 tunniga. Oluline probleem on korruptsioon, mis on kahjuks muutunud igapäevaelu ja äritegevuse tavaliseks osaks,“ kirjeldas Mihkelson Ukrainas valitsevat olukorda. Ta lisas, et Ukraina peaminister Arseni Jatsenjuki üleminekuvalitsus on seadnud oma prioriteetideks korruptsiooni vähendamise ning äri- ja investeerimiskliima parandamise.
Sellega seoses pöördus Eesti kui “e-lahenduste poolest juhtiva riigi” poole Ukraina e-riigi eest vastutav aspeaminister Vladimir Groisman ning palus Eestilt eksperte Ukraina e-riigi strateegia loomiseks, toetava seadusandluse väljatöötamiseks ja võimaluse korral Eesti e-riigi lahenduste juurutamiseks. “Väga tähtis on reageerida palvele kiiresti ning näidata, et Eesti on valmis mitte ainult olema mures Ukraina olukorra pärast, vaid oma sõnu ka tegevustega toetama,” ütles Mihkelson.
“Näiteks MTÜ Ukraina Euroopa Integratsiooni Keskus on hetkel koostamas ekspertide gruppi Ukraina seadusandluse väljatöötamise nõustamiseks ning leian, et Eesti riik peaks omalt poolt pakkuma Ukrainale X-tee ning digitaalallkirja, mille juurutamine Ukrainas annaks võimaluse reformidega kiirendatud kujul edasi minna,” rõhutas Mihkelson.