Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Majanduskomisjon ja keskkonnakomisjon said tänasel ühisel videoistungil ülevaate uue Enefit280 õlitehase ehitamisest, mis peaks tulevikus Ida-Virumaale looma ligi 500 töökohta.

Majanduskomisjoni esimees Sven Sester nentis, et kuna saastekvootide hind on aja jooksul järsult tõusnud, ei ole põlevkivist elektri tootmine pikas perspektiivis jätkusuutlik. Samas on Eestil tehnoloogia, teadmised ja kogemused põlevkivist õli tootmisel. „Uus õlitehas võimaldab maksimaalselt väärindada meie enda kohalikku maavara ja kuni see annab tööd ja töökohti Ida-Virumaale ning loob majandustegevust ja lisandväärtust, peaks sellega jätkama,“ sõnas Sester.

Sester tõi näiteks, et tehase ehitamise ajal saaks tööd ligi tuhat inimest, kellest kuni 700 oleks kohalikud. „Ehitamise ajal võib arvestada ka kaudsete töökohtadega eri teenusepakkujate juures. Ja kui tehas lõpuks valmis ja tööle hakkab, annab see otse ja kaudselt tööd kuni 500le inimesele. See on suur hulk inimesi ja sellisest võimalusest uusi töökohti luua ei saa mööda vaadata,“ rõhutas majanduskomisjoni esimees.

Keskkonnakomisjoni esimees Erki Savisaar lisas, et õlitehasel on oluline roll Eesti ringmajanduse eesmärkide saavutamisel, kuna põlevkivi pürolüüsimine võimaldab õliks ümber töödelda nii vanarehve kui ka vanaõlisid ja jäätmeplaste. „Sealjuures on ümbertöötlemise võimekus kaugelt suurem kui kohalik jäätmeteke. Seega võimaldab uus tehas pakkuda jäätmete ümbertöötlemise teenust ka naaberriikidele,“ sõnas ta.

Savisaar kinnitas, et Eesti õlitööstuse laiendamine on kooskõlas Eesti kliimapoliitika põhialustega aastani 2050, sealhulgas kliimaneutraalsuse eesmärgiga ega ohusta ka aastani 2030 sätestatud kliimaeesmärkide saavutamist.

Ida-Virumaale Auveresse plaanitud õlitehas peaks praeguste kavade kohaselt valmima 2024. aastal ning hakkama tootma ligi 268 000 tonni põlevkiviõli aastas. Valitsus otsustas märtsi lõpus toetada uue õlitehase ehitamist 125 miljoni euro ulatuses.

Majanduskomisjoni ja keskkonnakomisjoni ühisel videoistungil tutvustasid uue õlitehase rajamise plaane rahandusminister Martin Helme ning Eesti Energia ASi juhatuse esimees Hando Sutter ja nõukogu esimees Väino Kaldoja.

Riigikogu pressiteenistus
Veiko Pesur
tel 631 6353, 55 590 595
e-post [email protected]
päringud [email protected]

Tagasiside