Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu majanduskomisjon ja sotsiaalkomisjon saavad tänasel avalikul istungil ülevaate Eesti töökeskkonnast eelmisel aastal ning arutavad töökeskkonna arenguid.

Sotsiaalkomisjoni esimehe Helmen Küti hinnangul on kahetsusväärne, et eelmisel aastal kasvas tööõnnetuste arv kümnendi võrra. „Kuna 35 protsenti tööõnnetustest juhtub uute töötajatega, siis tahtmatult tekib küsimus, mida jätavad tegemata tööandjad või mille vastu eksivad töövõtjad. Iga kaotatud elu, pöördumatu tervisekahju või töövõimetus ei tohiks olla töökeskkonna lahutamatu osa,“ ütles Kütt.

Tööinspektsiooni hinnangul kaotatakse Eestis tööõnnetuste tõttu ligi 1,3 miljonit töötundi aastas. Eelmisel aastal teatati 5081 tööõnnetusest, millest 4036 juhul said töötajad kerge kehavigastuse, 1019 juhul raske kehavigastuse ning 26 tööõnnetust lõppes töötaja surmaga. Võrreldes 2015. aastaga kasvas registreeritud tööõnnetuste arv 282 juhtumi võrra.

Majanduskomisjoni esimehe Aivar Koka sõnul tuleb ettevõtluse arenedes üha rohkem tähelepanu pöörata töökeskkonnale ja -ohutusele. „Paljud Eesti ettevõtjad on investeerinud töökeskkonda suuri summasid, tänu millele tööviljakus kasvab ja tööohutus suureneb. Samas tööjõupuuduse tingimustes on töövõtjatel võimalik valida paremaid töötingimusi ja –keskkonda,“ ütles Kokk.

Aktiivsete ettevõtete arv on majandussurutise järel oluliselt kasvanud. Kui 2010. aastal oli tööinspektsiooni andmebaasis aktiivseid ettevõtteid veidi üle 43 000, siis tänaseks on neid 11 000 võrra rohkem ehk ligi 54 000. Statistikaameti andmetel on tegutsevaid ettevõtteid rohkem kui 100 000.

Tööinspektsiooni andmeil on tegevusalade lõikes Eestis enim tegutsevaid ettevõtteid kaubandussektoris (ligi 9300), ehitusvaldkonnas (6300) ja kinnisvaras (6050). Ettevõtete arv töötlevas tööstuses tervikuna jääb viiendale kohale ligi 5000 ettevõttega. Suurimad tööstusharud on metalltoodete tootmine, puidutööstus ning tekstiilitööstus.

Istungil teeb ettekande tööinspektsiooni peadirektor Maret Maripuu.

Istungile on kutsutud sotsiaalministeeriumi, majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi, Eesti Tööandjate Keskliidu, Eesti Ametiühingute Keskliidu, Eesti Kaubandus-Tööstuskoja ning Teenistujate Ametiliitude Keskorganisatsiooni TALO esindajad.

Avalik istung algab kell 14 ruumis L333.

Istung on reaalajas jälgitav veebiülekandes ja videosalvestist saab vaadata https://www.youtube.com/riigikogu 

Riigikogu pressiteenistus
Kati Varblane
T: 631 6353, 516 9152
[email protected] 
Päringud: [email protected] 

Tagasiside