Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Rahvusparlamentide ja Euroopa Parlamendi poliitikud arutasid täna Tallinnas Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise raames toimunud kõrgetasemelisel transpordikonverentsil võimalusi, kuidas innovaatilise tehnoloogiaga parandada Euroopa transpordiühendusi.

Riigikogu esimees Eiki Nestor ütles konverentsi avades, et transport peab jääma Euroopa Liidu prioriteediks, sest see majanduskasvu mootor aitab tõsta ka Euroopa konkurentsivõimet.

Euroopa Komisjoni transpordivolinik Violeta Bulci sõnul on tulevikutranspordi märksõnad jagamine, ühendamine ja puhtus, mis tähendab süsinikku sisaldavate kütuste kasutamise olulist vähendamist.

Bulc tõi transpordi negatiivse aspektina välja, et iga päev kaotab Euroopa liikluses elu 70 inimest ja vigastada saab ligi 350 inimest, kelle rehabilitatsiooniks kulub üle 100 miljardi euro aastas. Infrastruktuuri parandamine aitab neid numbrid langetada, samuti vähendada mürataset ja õhusaastet, mis on kahjulik inimeste tervisele.

Konverentsi juhatanud majanduskomisjoni esimehe Sven Sesteri sõnul eelneb innovaatiliste transpordivahendite, olgu selleks täna tutvustatud vesinikrongid, täisautomaatikaga isesõitvad ookeanilaevad või Hyperloop One, kasutuselevõtule palju uurimistööd ja seaduste muutmine.

Euroopa Parlamendi transpordi-ja turismikomisjoni esimees Karima Delli möönis, et seadusandlikult vajavad Euroopa Liidu tasemel täna reguleerimist nii isesõitvate autodega kui droonidega seotud küsimused. Näiteks, kes vastutab siis kui juhtub õnnetus. Samas ei tohi tema sõnul uudsete lahenduste kõrval unarusse jätta olemasoleva taristu uuendamist.

Euroopa Komisjoni liikuvuse ja transpordi peadirektoraadi peadirektor Henrik Hololei tõi Euroopa ühendamise peamiste aspektidena välja turvalisuse tagamise, puuduvate ühenduste loomise, mis peab käima käsikäes heitgaaside vähendamise ja digitaliseerimisega.

Veel räägiti tänasel lennuühenduste paremast planeerimisest Euroopa siseselt. Lennuühenduste paremaks planeerimiseks on välja töötatud ühenduvusindeks, mis peaks  aitama kaasa poliitikate kujundamisel, investeeringute ja rahastamise optimeerimisel.

Hololei sõnul on lendamine muutunud odavamaks, turvalisemaks ja keskkonnasõbralikumaks. Ta märkis, et Euroopa lennundusturg on olnud juba 25 aastat avatud ja lennureisijate arv kogu aeg kasvanud, jõudes tänavu miljardi inimeseni aastas.

Sester tõi võrdluseks, et ühendused muutuvad ajas järjest kiiremaks. Kui 300 aastat tagasi kulus Tallinnast Lissaboni sõiduks nädalaid, 30 aastat tagasi polnud see poliitilistel põhjustel üldse võimalik, täna võtab lend aega mõni tund, siis tulevikus võib-olla vaid mõni minut.

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
631 6356, 515 3903
[email protected] 
Päringud: [email protected]

 

 

 

 

 

 

Tagasiside