Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu majanduskomisjon arutas tänasel istungil oluliste andmete ja kriitiliste andmekogude majutamist Luksemburgi riiklikku andmekeskusesse, toetas eelnõu ja otsustas selle saata Riigikogu täiskogu istungile esimesele lugemisele.

„Riigi toimimise seisukohalt olulised andmed peavad olema turvatud ja tagatud,“ ütles komisjoni esimees Sven Sester. Ta märkis, et andmesaatkonna kontseptsioon on uudne, selliseid riiklikke andmete majutamise süsteeme pole teadaolevalt veel kasutusele võetud ning kokkuleppe sõlmimisega Eesti ja Luksemburgi vahel luuakse pretsedent ka rahvusvahelises õiguses.

Istungil toodi välja, et andmete ja infosüsteemide Luksemburgi majutamine on vajalik, et tagada Eesti riigi järjepidevus, suurendada Eesti digitaalse ühiskonna turvalisust ja parandada andmete majutamise kvaliteeti. Samuti märgiti, et Luksemburgil on kõrgturvalised andmekeskused ja riik on valmis tagama Eesti andmete ja infosüsteemide puutumatust.

Komisjonile selgitati, et andmesaatkond on riigipilve lahendus, mille kaudu on võimalik andmeid ja teenuseid hoiustada ning vajadusel käitada turvalisest andmekeskusest väljaspool riigi territoriaalseid piire. See võimaldab jätkata Eesti riigi toimimist ka tingimustes, kus riigi territooriumil asuvate andmekeskuste töö on peatunud või häiritud.

Riikidevaheline kokkulepe määrab kindlaks riikide kohustused ja õigused, mis on vajalikud Eesti riigi andmete ja infosüsteemide kaitsmiseks. Kokkulepe annab andmesaatkonnale samad õigused, kui on tavalistel saatkondadel. Kokkuleppele kirjutasid alla peaminister Jüri Ratas ja Luksemburgi peaminister Xavier Bettel möödunud aasta 20. juunil Luksemburgis. Dokument vajab ratifitseerimist Riigikogus. Luksemburg on selle juba ratifitseerinud.

Istungist võtsid osa ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo ning Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi riigi infosüsteemide nõunik Laura Kask.

Komisjon otsustas saata Eesti Vabariigi ja Luksemburgi Suurhertsogiriigi vahelise andmete ja infosüsteemide majutamise kokkuleppe ratifitseerimise seaduse eelnõu (563 SE) Riigikogu täiskogu istungile esimesele lugemisele 20. veebruaril.

Riigikogu pressiteenistus
Merilin Kruuse
tel 631 6353, 510 6179
e-post [email protected]
päringud [email protected]

Tagasiside