Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Tänasel majanduskomisjoni erakorralisel istungil sai heakskiidu seaduseelnõu, mis võimaldab piiritleda elektri tootmishinda seaduses toodud alustel ning müüa elektrit kodutarbijatele universaalteenusena. Komisjon otsustas saata eelnõu Riigikogu täiskogu ette esimesele lugemisele ettepanekuga esimene lugemine lõpetada.

Majanduskomisjoni esimehe Kristen Michali sõnul on elektri hinnakriisile vaja leida lahendus juba selleks sügis-talviseks perioodiks, et tagada Eesti perede parem toimetulek. „Sügis ja talv on tulemas, Eesti inimesed muretsevad kodukulude kasvu pärast. Universaalteenuse seadustamisel on kõigil võimalus valida elektripakett, mille hinna määrab Konkurentsiamet. Hind kujuneb nii, et  arvestatakse tootja sisendhindu, keskkonnatasusid ja mõistlikku kasu tootmisest.“

Michal lisas, et uus regulatsioon peaks kehtima hakkama kütteperioodi alguses, 1. oktoobril ja kehtib kuni 2026. aasta aprillini. „Universaalteenuse eelis on kiirus ja bürokraatiavabadus, mis lahendusega tekib. Kooskõlastatud hinnaga tootmise järgi on vajadus, kuniks saavad valmis uued puhtamad ja soodsamad energiatootmisvõimsused. Siis tekib loodetavasti märkimisväärselt paremaidki hinnapakkumisi ja universaalse toetamise asemel saab tegeleda enam just abivajajate aitamisega,“ selgitas komisjoni esimees.

Eelnõu seletuskirjast nähtub, et kui universaalteenuse hinnaks kujuneb näiteks 180 €/MWh, säästab keskmine elektritarbija prognoositava börsihinna 250 €/MWh ja tarbimise 0,5 MWh/kuu juures ligi 35 € kuus. Eestis on ligi 644 000 kodutarbijat. Nendest tarbijatest ligi 55 protsenti on valinud fikseeritud paketi. Suurem osa nimetatud fikseeritud pakettidest on 2022. aasta juulikuu seisuga sõlmitud hinnaga alla 150 €/MWh. Sõltuvalt universaalteenuse kooskõlastatud hinnast ka selgub, kui paljud nendest tarbijatest universaalteenuse seni olemasoleva börsipaketi või fikseeritud paketi vastu vahetab.

Elektrituruseaduse ja konkurentsiseaduse muutmise seaduse (655 SE) eelnõu esimene lugemine toimub Riigikogu täiskogu erakorralisel istungjärgul kolmapäeval, 31. augustil. Eelnõule muudatuste esitamise tähtaeg on 5. september kell 12.

Riigikogu pressiteenistus
Maris Meiessaar
tel 631 6353, 5558 3993
e-post [email protected]
päringud [email protected]

Tagasiside