Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu majanduskomisjon arutas tänasel istungil geobloki määrust Eesti õiguses rakendavat eelnõu. Eelnõuga tarbijakaitseseadusesse tehtavate täienduste tulemusel ei ole ettevõtjatel lubatud Euroopa Liidu siseturul eristada kliente nende kodakondsuse, elu- või asukoha põhjal.

Majanduskomisjoni esimees Sven Sester osutas, et kui ettevõtjad soovivad teisest Euroopa Liidu liikmesriigist pärit kliendi suunata eraldi veebilehele, siis tuleb selleks edaspidi eelnevalt nõusolek saada. Ta märkis, et geobloki määrus ei kohusta kaupa tarnima kõikjale Euroopa Liidus, kuid määruse järgi pole lubatud seada kaupade või teenuste kättesaadavusele kodakondsuse, elukoha või asukoha alusel erinevaid üldtingimusi. „Ootuste järgi on määrusel vahetu positiivne mõju umbes 100 000 Eesti tarbijale, kelle ligipääs kaupadele ja teenustele peaks paranema,“ ütles Sester. Ta lisas, et ennekõike võiks paraneda ligipääs turismi- ja meelelahutusteenustele, mille puhul on geoblokeering kõige levinum.

Määruse eesmärk on, et Euroopa Liidu siseturul ei diskrimineeritaks kliente hindade ega müügi- või maksetingimuste poolest, kui nad soovivad osta tooteid või tarbida teenuseid teisest liikmesriigist. Määrus käsitleb ka elektroonilisi teenuseid, nagu pilveteenused, andmeaidandus, veebimajutus, otsingumootorid ja internetikataloogid. Määrus ei kohaldu meediateenustele, mille peamine sisu on autoriõigustega kaitstud teoste vms materjali kättesaadavaks tegemine.

Eelnõuga määratakse geobloki määruse rakendus- ja järelevalveasutuseks Eestis Tarbijakaitseamet.

Istungil osales Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi kaubanduse ja teenuste talituse peaspetsialist Christman Roos.

Komisjon otsustas saata tarbijakaitseseaduse muutmise seaduse eelnõu (661 SE) Riigikogu täiskogu istungile teisele lugemisele 17. oktoobril. Nn geobloki määrus jõustub 3. detsembril.

Riigikogu pressiteenistus
Merilin Kruuse
tel 631 6353, 510 6179
e-post [email protected]
päringud [email protected]

Tagasiside