Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Majanduskomisjon lõpetas täna, 20. novembril,  ehitusseadustiku eelnõule (555 SE) esitatud 78 muudatusettepaneku läbivaatamise ning otsustas saata eelnõu teisele lugemisele.

Uus ehitusseadustik vähendab lubade küsimise kohustust, selgelt on reguleeritud, millal peab ehitisest teavitama ja millal taotlema ehitamiseks luba. „Teavitamine on seejuures riigilõivuvaba, mis vähendab eraisikute kulutusi ja alandab eelkõige kohalike omavalitsuste halduskoormust. Ehitusluba ja kasutusluba peab võtma vähematel juhtudel,“ selgitas Riigikogu majanduskomisjoni esimees Arto Aas.

Samuti väheneb ehitusloa andmise aeg, kogu menetlus hakkab toimuma ehitisregistris elektroonilise kooskõlastamisega. „Inimene ei pea enam ise ühest ametiasutusest teise jooksma kooskõlastamise pärast,“ ütles Aas.

Kui kehtivas õiguses reguleeritakse maja ja tee ehitamist ning näiteks elektrikaabli ja torude vedamist mitme erineva õigusaktiga, kuigi tegu on ühtviisi ehitamisega, siis edaspidi hakkab õigusraamistik olema ühesugune. Lisaks on seadustikus reguleeritud nõudeid energiatõhususele ning ehitise kaitsevööndile, ühitatud järelevalve ja vastutuse sätteid.

Majanduskomisjoni neljapäevase otsusega tuleb Riigikogu suurde saali teisele lugemisele ehitusseadustiku eelnõu 3. detsembril, samale päeval on juba varem kavandatud ka planeerimisseadustiku eelnõu teine lugemine (571 SE). Majanduskomisjoni ettepanek on eelnõude teine lugemine katkestada ja määrata uueks muudatusettepanekute tähtajaks 17. detsember.

Planeerimisseadustik on samuti täiesti uus terviktekst, sest vana on ajale jalgu jäänud. Planeerimises on probleemiks nii kaalutluspiiride puudumine, ruumiline planeerimine, merealade planeerimine, aga ka näiteks kaasamine ja tähtaeg, mille jooksul peab planeeringu osas otsuse tegema.

Planeerimisseadustik ja ehitusseadustik sündisid justiitsministeeriumi poolt aastatel 2007-2013 juhitud ehitus- ja planeerimisõiguse kodifitseerimisprojekti abil. Lisaks ligi 50-leheküljelisele ehitusseadustikule ja ligi 60-leheküljelisele planeerimisseadustikule on Riigikogu menetluses 30-leheküljeline ehitusseadustiku ja planeerimisseaduse rakendamise seaduse eelnõu. Kolme eelnõu seletuskirjade maht on kokku 400 lehekülge.

Riigikogu pressiteenistus

Martin Vallimäe, 631 6356; 53306009

Tagasiside