Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu majanduskomisjon langetas täna otsuse Arengufondi tegevus senisel kujul lõpetada. Samuti otsustas majanduskomisjon arenguseire ümber kujundada, luues arenguseire üksuse Riigikogu juurde.

Majanduskomisjoni esimehe Toomas Kivimägi sõnul on Arengufondi tegevuse lõpetamise otsust kaua oodatud või kardetud, kuidas kellelegi. “Oluline on see, et enne seda langetas majanduskomisjon otsuse seiretegevuse tõhustamise vajaduse kohta ning selleks vastava struktuuriüksuse loomise kohta Riigikogu juurde,” ütles Kivimägi.

“See on loogiline jätk ka hiljutisele otsusele reorganiseerida Arengufondi investeerimistegevus, viies see Kredexi alla. Tingimustes, kus Eestis on kümne aasta pärast 80 000 tööealist inimest vähem kui täna, pole mõeldav, et riik jätkab sama arvu rakendusüksuste või riigiasutustega. Kuskilt tuleb alustada,” lisas Kivimägi.

Otsuste poolt hääletas 6 komisjoni liiget, vastu olid 2 Keskerakonna fraktsiooni esindajat.

Majanduskomisjon valmistab aprillis ette seaduseelnõu, et ümberkorraldused Riigikogu kevadistungjärgu lõpuks vastu võtta.

Majanduskomisjoni liikme Maris Lauri sõnul luuakse Arengufondi seirealase tegevuse jätkamiseks Riigikogu juurde iseseisev üksus oma eelarve ja otsustuspädevusega, sarnaselt loodava valimisteenistusega. „Tegemist oleks väikese meeskonnaga, kes korraldaks ja toetaks arenguseire läbiviimist. Kvaliteetse arenguseire tagab see, kui me suudame kaasata võimalikult palju erinevaid osapooli ja parimaid spetsialiste nii Eestist kui välismaalt,“ ütles Lauri. Ta avaldas lootust, et nii ettevõtlusorganisatsioonid, Teaduste Akadeemia, ülikoolid kui ka laiem üldsus on valmis kaasa lööma selles, et kujuneks selgem pilt Eesti pikaajalistest arenguvõimalustest.

Lauri selgitas, et investeerimistegevus viiakse Kredexi alla, et kõik riigipoolsed ettevõtlust toetavad meetmed töötaksid omavahelises kooskõlas. „See on esimene suurem samm erinevate ettevõtlust toetavate organisatsioonide konsolideerimisel ja kogu süsteemi korrastamisel,“ ütles Lauri.

“Kuigi Arengufondi tegemiste kohta on olnud üksjagu kriitikat, siis pean oluliseks tasakaalu mõttes märkida, et nende panus riskinvesteeringute tegemisel, uuringud energiamajanduses ja tegevused nutika spetsialiseerumise valdkonnas väärivad kiitust. Ehk küsimus polnud mitte niivõrd inimestes kui laiemas pildis ja struktuuris,“ ütles Kivimägi ning lisas, et vähetähtis pole ka see, et need on majanduskomisjoni otsused, lõpliku otsuse teeb Riigikogu suures saalis.

Riigikogu asutas Arengufondi kümme aastat tagasi, et Eesti majanduse arengule kaasa aidata investeerimistegevuse ning arenguseire- ja kasvuprogrammide kaudu.

Istungi fotod

Riigikogu pressiteenistus
Kati Varblane
T: 631 6353, 516 9152
[email protected]
Päringud: [email protected]

 

Tagasiside