Riigikogu majanduskomisjon sai tänasel istungil ülevaate Arenguseire Keskuse (ASK) eelmise aasta uuringutest ja andis heakskiidu käesoleva aasta tegevuskavale, milles keskendutakse tulevikule viie nurga alt.

Majanduskomisjoni esimees Priit Lomp ütles, et esitletud uurimissuunad annavad sisendit seadusloomele, aidates kaasa Eesti majanduse arengule ja inimeste heaolu kasvule. „Eesti inimeste pikaajalise heaolu tagamiseks on äärmiselt tähtis, et meie majanduse konkurentsivõime seisaks kindlalt teaduspõhisel vundamendil. Seetõttu on rõõmustav, et ASK mitte ainult ei uuri tänavu konkurentsivõimet, vaid et majanduskomisjon ja ASK lõid koos konkurentsivõime ekspertkogu ja viivad teema maikuus olulise tähtsusega riikliku küsimusena ka Riigikogu suurde saali.“

Majanduskomisjoni aseesimees Lauri Laats märkis, et ASK teeb tänuväärset tööd. „Arenguseire Keskuse sõnumid jõuavad nii fraktsioonide kui ka komisjonide lauale, erakonnad kasutavad ASKi uuringuid valimisprogrammides ning argumentidena suures saalis. Sellega annab ASK suure panuse sellesse, et Eesti seadusloome oleks teaduspõhine ning vaataks tulevikku selge pilguga,“ sõnas ta.

Arenguseire Keskuse juhataja Tea Danilovi sõnul käsitlevad 2024. aasta uurimissuunad tulevikku viies valdkonnas, milleks on tarbijate roll tuleviku energiasüsteemis mikrotootjate ja elektrinõudluse juhtijatena, majanduse konkurentsivõime tulevik, personaalriigi tulevik, avalike teenuste piirkondliku korralduse tulevik ning eraraha kaasamise tulevik kultuuri- ja spordivaldkonnas. „Uurimissuunad on väga aktuaalsed. Näiteks on väga vajalik analüüsida, kui olulist rolli saavad tuleviku energiasüsteemis mängida majapidamised, kes ise elektrit toodavad või salvestavad või muul moel oma tarbimist juhivad. Veel olulisem on selgitada, millistele konkurentsieelistele saab Eesti majandus tulevikus tugineda ja kuidas neid eeliseid võimalikult kiiresti luua. Kuna valitsus peab oluliseks personaalriigi algatust, on mõistlik põhjalikumalt analüüsida, kas ja kuidas saaks andmete ja tehisaru abil avalike teenuseid ja toetusi isikupärastada ja inimeste vajadustele paremini vastavaks muuta,“ selgitas ta.

Arenguseire Keskus on ühiskonna ja majanduse pikaajalisi arenguid analüüsiv mõttekoda Riigikogu Kantselei juures.

Riigikogu pressiteenistus
Maris Meiessaar
631 6353, 5558 3993
[email protected]
päringud: [email protected]

 

Tagasiside