Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu majanduskomisjon sai tänasel videoistungil ülevaate laevanduses toimunud muudatustest, mis on aset leidnud pärast hiljutisi kaubalaevade Eesti lipu alla toomiseks ette võetud samme.

Majanduskomisjoni esimees Sven Sester sõnas, et kuigi veebruaris vastu võetud seadus jõustub alles juulis, on esimesed kaks kaubalaeva juba seaduse mõjul Eesti lipu alla tulnud. „See on väga hea märk ja kinnitab, et liigume õiges suunas. Ja need kaks laeva on alles algus, sest viimase info järgi on 16 laevandusettevõtet tundnud lähemat huvi lipuriigi vahetamise kohta. Samuti on Veeteede Ametile väga konkreetse järelepärimise teinud üks kaldaettevõte. Ja seda kõike olukorras, kus mingit kampaaniat Eesti lipu alla tulemise eeliste kohta ei olegi tegelikult tehtud,“ rääkis Sester.

Sester nentis, et teisi lähemal ajal lahendamist vajavaid küsimusi on aga juulist jõustuvale seadusele vaatamata. „Näiteks seab takistusi tööõigusega seonduv. Eesti lipu all sõitval laeval on piiratud tähtajaliste meretöölepingute kasutamine ja võrreldes teiste euroliidu riikidega on meil ka lubatud töötundide arv väike.“

Ka majanduskomisjoni liige Annely Akkermann tõdes, et veebruaris heaks kiidetud seadus oli alles esimene samm Eesti laevanduse turgutamisel. „Ees seisab põhjalikum töö meremajanduse piiritlemiseks ja statistika loomiseks. Me peame koguma rohkem ja paremaid andmeid, et Eesti meremajanduse regulatsioone järjest konkurentsivõimelisemaks timmida. Laevade Eesti lipu alla saamine vajab ka teavitus- ja turundustööd, selleks arendatakse välja klienditeeninduskeskkonda, mis koondab ühte kontaktpunkti kogu merendusalase asjaajamise, juhendid ja selgitused,“ rääkis Akkermann.

Riigikogus tänavu veebruaris vastu võetud valitsuse algatatud laeva lipuõiguse ja laevaregistrite seaduse ning tulumaksuseaduse muutmise ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seaduse ning teiste seaduste muutmise seaduse (100 SE) planeeritud jõustumisaeg on 1. juuli 2020.

Prognooside kohaselt võiksid muudatused tuua 2025. aastaks Eesti lipu alla tuua mitusada suurt merelaeva.

Komisjonile tutvustasid reisilaevanduse olukorda Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi transpordi asekantsler Ahti Kuningas, lennundus- ja merendusosakonna juhataja Taivo Linnamägi, sama osakonna merendustalituse juhataja Katrin Andre ning Veeteede Ameti peadirektori asetäitja Eero Naaber.

Riigikogu pressiteenistus
Veiko Pesur
tel 631 6353, 55 590 595
e-post [email protected]
päringud [email protected]

Tagasiside