Majanduskomisjon: CERNi liikmelisus avab meie majandusele ja teadusele uued võimalused
Riigikogu majanduskomisjon saatis täiskogule ratifitseerimiseks eelnõu, millega Eestist saab järgmisel aastal Euroopa Tuumauuringute Organisatsiooni (CERN) assotsieerunud liige.
Majanduskomisjoni esimehe Sven Sesteri sõnul saab lepingu ratifitseerides Eestist esimeses etapis kuni viieks aastaks CERNi assotsieerunud liige, mis tähendab piiratud tulusid, kuid see piir kaob täisliikmeks saamisel. „See nö katseaeg kestab kaks kuni viis aastat ja selleta liikmeks ei saa,“ selgitas Sester.
Sester rääkis, et liitumisel saavad Eesti ettevõtjad hakata osalema CERNi hangetes, erilise tähelepanu all on kõrgtehnoloogia valdkond ning parimad väljavaated ja võimalused on IKT ja elektroonikasektoril. „Mõne aasta eest korraldatud uuringu andmeil on Eestis vähemalt 39 ettevõtet, kes oleksid CERNi hangetel osalemisest huvitatud. Rahaline kasu ei ole loomulikult ainus kasu, mõelgem kasvõi, millise kvaliteedimärgi saab endale külge ettevõte või isik, kes on CERNiga koostööd teinud,“ rõhutas Sester.
Majanduskomisjoni liige Kalvi Kõva märkis, et suurt kasu saavad tuumauuringute organisatsiooniga liitumisel meie teadus ja teadlased, eeskätt kõrgtehnoloogia valdkonnas. Inseneridel ja teadlastel tekib võimalus CERNis töötada ja praktiseerida. See toob Kõva sõnul kaasa ka teadmiste siirde Eesti ettevõtlusesse ja teadusesse. „Loomulikult annab assotsieerunud liikme staatus ka võimaluse osaleda teadustöödes ja eksperimentides. Seega ühinemine CERNiga on Eestile väga kasulik ja uusi võimalusi pakkuv,“ ütles Kõva.
CERNi eesmärk on tagada Euroopa riikide koostöö puht- ja fundamentaalteaduslike tuumauuringute ning nendega sisuliselt seotud uuringute vallas. CERN asub Genfis.
Riigikogu pressiteenistus
Veiko Pesur
tel 631 6353, 55 590 595
e-post [email protected]
päringud [email protected]