Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu majanduskomisjon otsustas täna algatada seaduseelnõu, millega lükatakse ehitusvaldkonnas kutsesüsteemile üleminek edasi 1. jaanuarini 2018.

Kehtiva ehitusseadustiku ja planeerimisseaduse rakendamise seaduse kohaselt ei saa ilma omandamata kutseta pädevust tõendada alates tänavu 1. juulist projekteerimise, ehitusuuringute, omanikujärelevalve, ehitusprojektide ja ehitiste ekspertiiside tegemise tegevusalal.

„Olukorras, kus täna ligi 75 protsenti ehitusvaldkonna turul tegutsevatest ettevõtetest ja pädevatest isikutest ei omaks õigust 1. juulist oma tegevust jätkata, on ilmselge, et üleminekuperiood ja teavitustöö ei ole olnud piisavad,“ ütles majanduskomisjoni liige Urve Palo. „Tõenäoliselt on probleeme ka kutsetunnistuse saamiseks esitatavates nõuetes. Seetõttu volitas majanduskomisjon majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi üle vaatama ja esitama oma muudatusettepanekud kutsetunnistuse nõuete osas.“

Majanduskomisjoni aseesimehe Mihhail Korbi hinnangul ei ole põhjust tähtaega edasi lükata, kuna erialaliidud ei pidanud seda vajalikuks. „Seaduse rakendamiseks oli piisavalt aega. Uus tähtaeg ei garanteeri, et kahe aasta pärast on olukord palju parem,“ ütles Korb ning lisas, et tähtaja pikendamist taotlenud majandus- ja kommunikatsiooniministeerium ei esitanud veenvat analüüsi.

Majanduskomisjoni esimehe Toomas Kivimägi sõnul ei jätnud tegelik seis suurt valikuvabadust. „Tunnustan küll Arhitektide Liitu, kelle jaoks seaduses täna kehtiva tähtaja täitmine pole probleem, kuid samas tuleb vaadata pilti laiemalt. Hoidmaks ära tunnustatud spetsialistide defitsiiti mitmetel teistel erialadel, lükkasime tähtaja edasi poolteise aasta võrra, algselt kavandatud kahe aasta asemel,” sõnas Kivimägi.

Istungil osalesid majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi, haridus- ja teadusministeeriumi, Eesti Arhitektide Liidu, Eesti Ehitusettevõtjate Liidu ning Eesti Ehitusinseneride Liidu esindajad.

Riigikogu pressiteenistus
Kati Varblane
T: 631 6353, 516 9152
[email protected]
Päringud: [email protected]

 

Tagasiside