Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Kantselei välja antava August Rei nimelise stipendiumi pälvinud Märten Veskimäe magistritööst selgub, mil määral erineb parlamendi ja valitsuse tehtud töö seadusloome osas.

Tartu Ülikooli Johan Skytte poliitikauuringute instituudis magistritöö kaitsnud Märten Veskimäe sõnul keskendus ta oma magistritöös kitsamalt parlamendi ühele kesksele funktsioonile – seadusloomele. „Seaduste väljatöötamine jaotub eelkõige parlamendi ja valitsuse vahel. Oma töös uurisin, kas ja kuidas erineb töö seadusloomega valitsuse ja parlamendi vahel ning kui erisusi on märgata, siis millest need tulenevad,“ ütles Veskimäe.

Veskimäe analüüsi tulemusena selgus, et keskmiselt tehakse ministeeriumides umbes viiendiku võrra rohkem seadusloome tööd kui parlamendis. “Samas piisava avalikkuse huvi korral tehtava töö hulk ühtlustub. Tulemustest nähtub, et ühtlustumine toimub aga eeskätt opositsiooni aktiveerumisel. Sellisel juhul võib arutleda, et lisanduv töömaht seadusloomet ei mõjuta, kuna opositsiooni ettepanekud ei leia tihti parlamendi heakskiitu,“ ütles ta. „Sellegipoolest ei tähenda see, et avalikkuse huvi ei mõjuta seadusloomet. Avalikust arutelust tulenenud ettepanekud ja meelsus võib leida kajastust juhtivkomisjoni töös,“ sõnas Märten Veskimäe.

Autori hinnangul pakub antud teema uurimine lisaväärtust parlamentarismi ning demokraatia institutsioonide uurimisse. „Lisaks on sellel ka ühiskondlik väärtus, kuivõrd parlamendisaadikuid ja parlamente süüdistatakse tihti väheses efektiivsuses. Töö käigus kogutud andmete põhjal on võimalik hinnata, millisel määral erineb parlamentide tehtud seadusloome töö täidesaatva võimu institutsioonide tööst,“ sõnas Veskimäe.

Märten Veskimäe pälvis oma töö kavandi eest Riigikogu Kantselei August Rei stipendiumi 2014. aastal. Töö edukas kaitsmine toimus 2016. aasta juunis.

August Rei (1886–1963) oli Asutava Kogu esimees selle kokkutulemisest 23. aprillil 1919 kuni tegevuse lõpetamiseni. Aastatel 1920–1937 oli Rei I–V Riigikogu liige, sealjuures 9. juunist 1925 – 22. juunini 1926 II Riigikogu esimees.

Lisateave https://www.riigikogu.ee/infoallikad/uuringud/stipendiumid/ või [email protected].

Riigikogu pressiteenistus
Marie Kukk
631 6456; 58 213 309
[email protected]
Päringud: [email protected]

Tagasiside