Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Maaelukomisjon ei näe Euroopa Liiduga liitumise kõrval maaelu arenguks teisi lahendusi.

Riigikogu maaelukomisjon arutas täna oma erakorralisel istungil Riigikogus esitletud Euroopa Liiduga ühinemise mõjude raporti põllumajanduspeatükki. Komisjoni liikmed olid arvamusel, et raporti põllumajandust puudutav peatükk oli koostatud asjatundlikult ja ülevaatlikult ning peegeldab tõeselt liitumise kasulikkust põllumajandusele ja maaelule tervikuna.

Raporti põllumajandusosa kokkuvõtte sõnade kohaselt väheneb EL-ga mitteliitumise korral Eesti põllumajandustoodang 2002. aastaga võrreldes 2007.aastaks 12%, sh loomakasvatustoodang 14%. Aastatel 1997-2001 vähenes põllumajanduses loodud lisandväärtus püsihindades 20 %. Konjunktuuri halvenemine maailmaturul on mõjutanud põllumajanduse sissetulekuid 3-10 korda enam kui Euroopa liikmesriikide põllumajandust. Näiteks vähenesid põllumajanduse sissetulekud 1998/1999. aasta majanduskriisi tagajärjel Eestis 40%, EL-s aga 4%.

Kõige olulisem, mis EL-ga ühinemisega kaasneb, on Eesti põllumajandustootjate arengu stabiilsus. See tähendab, esiteks, võimalust suurte hinnalanguste korral oma kaup miinimumhinnaga müüa või ajutiselt ladustada. Teiseks saab meie talunik oma Euroopa kolleegidega võrdsed turutingimused: ta hakkab saama senisest mitu korda suuremaid otsetoetusi ning väheneb või langeb ära subsideeritud toiduainete sissevedu Eestisse. EL astumisest Eesti talunik vaieldamatult võidab.

Maaelukomisjoni liikmete sõnul rahvahääletuse ”ei” puhul tegelikult puuduvad lahendused maaelu ja põllumajanduse positiivseteks muutusteks ning Eestis ei suudetaks saavutada ka sisepoliitilist konsensust EL-ga samalaadsete meetmete rakendamiseks.

Jaanus Marrandi

Maaelukomisjoni esimees

Tagasiside