Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu maaelukomisjoni esimehe Ivari Padari kinnitusel peab 2016. aasta riigieelarvet kokku panev valitsus leidma lisaraha seakasvatuse ja piimanduse toetamiseks, sest vastasel juhul süveneb kriis Eesti põllumajanduse kahes juhtivas harus veelgi.

„Meie põllumajandus on üle elanud mitmeid keerulisi aegu, kuid praegune olukord on ülimalt murettekitav. Majanduslike probleemide, sealhulgas maailmaturu madalate hindade kõrval, survestavad piimalehma- ja sealihasektorit poliitilised põhjused ja seakatk,“ lausus Padar.

Padari sõnul valitsusel jätkuma arukust arvestada põllumeeste muredega peatselt algavatel läbirääkimistel nii koalitsioonileppe täiendamise kui järgmise aasta eelarve üle. „Ees ootab pingeline eelarvedebatt Riigikogus. Erakorralised olud nõuavad erakorralisi samme,“ ütles Padar. „Riik ei käitu heaperemehelikult, kui ta laseb rasketel aegadel olulistel põllumajandusharudel allavoolu minna.“

Padari hinnangul on mõistlik planeerida nii 2016. kui 2017. aasta eelarvesse täiendavaid vahendeid Maaelu Edendamise Sihtasutuse tugevdamiseks ja piimalehma otsetoetusteks. „Lisasummad tuleb leida ka täiendavateks tõuaretustoetusteks ja PRIA IT-süsteemide uuendamiseks,“ ütles Padar.

Maaelukomisjoni esimees pidas väga vajalikuks, et 7. septembril Brüsselis toimuv  Euroopa Liidu põllumajandusministrite nõukogu rahuldaks taotluse, mis võimaldab kriisiriikidel maksta siseriiklikult erakorralisi piimalehmatoetusi. „2015. aasta alguses jättis Eesti kahjuks selle võimaluse kasutamata,“ tunnistas Padar.

Maaelukomisjon esimehena toetab Padar Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja, Eesti Põllumeeste Keskliidu, Eestimaa Talupidajate Keskliidu ja Eesti Piimaliidu tänast ühispöördumist valitsusele.

Riigikogu maaelukomisjon on oma istungitel erakorraliselt käsitlenud kriisiolukorda nii piima- kui lihasektoris.

Täiendav info: Ivari Padar 513 1851

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
T: 631 6356, 515 3903
[email protected]
Päringud: [email protected]

Tagasiside