Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu maaelukomisjoni tänasel istungil oli tähelepanu keskmes Eesti piima- ja sealihatootjate konkurentsivõimega seotud küsimused.

Maaelukomisjoni esimehe Ivari Padari sõnul tellis komisjon Eesti Maaülikoolilt uuringu, et võrrelda Eesti ja selle lähiriikide põllumeeste konkurentsivõimet. „Arvestades olukorda sektoris, soovisime põhjalikumat analüüsi piima- ja sealihatootmise kohta,“ ütles Padar. Ta lisas, et uuring annab küll vastused mitmetele küsimustele, kuid samas näitab suurt vajadust edasiseks analüüsiks.

Padar tõdes, et praegune keeruline olukord põllumajanduses on näidanud, et meie valmisolek erinevateks kriisideks on nõrk. Valmisolekut tuleb tõsta ehk, et juba täna on tarvis ehitada süsteem, mis tulevikus aitaks põllumeestel toime tulla järgmiste kriisidega. „Riigil on sellistes olukordades oluline roll. Meie lähiriigid on käitunud erinevalt ja meie huvi on olnud sellel foonil hinnata Eesti põllumajandustootjate üldist konkurentsivõimet,“ ütles Padar.

Maaelukomisjoni liige Artur Talvik polnud rahul riigipoolse senise toetusega põllumeestele.

Uuring näitab, et nii Eesti piima- ja sealihatootmise konkurentsivõimet mõjutavad riigipoolsed toetused. Ülevaate kohaselt on olnud toetustasemed Lätis, Leedus ja Poolas kõrgemad. Samas ei saa unustada, et peamiseks teguriks on siiski kokkuostuhind ja toorme müügivõimalused.

Padar rõhutas, et tehtud uuringut tuleb võtta kui ühte sisendit põllumajanduspoliitika planeerimisel. Omapoolne seisukoht uuringu ja selle tulemuste kohta on oodatud nii Maaeluministeeriumilt, tootjatelt kui ka teistelt huvilistelt.

Maaelukomisjoni tellitud uuringut “Eesti piima- ja sealihatootjate konkurentsivõime lähiriikide võrdluses” tutvustas projekti juht professor Rando Värnik.

Vaata uuringut.

Lisainfo: Ivari Padar, 513 1851

Riigikogu pressiteenistus
Gunnar Paal,
6316351, 51902837
[email protected]
päringud: [email protected]

 

 

 

 

Tagasiside