Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu maaelukomisjon arutas oma tänasel istungil põllumajanduse tööjõuprobleeme ja otsustas toetada Eestis juba töötavate välismaalaste töölubade pikendamist vähemalt eriolukorra lõpuni.

Maaelukomisjoni esimehe Tarmo Tamme sõnul on põllumajandustootmises vajaliku tööjõu puudumine olnud teravalt päevakorras juba pikemat aega, millele on leevendust pakkunud välistööjõu kasutamine. „Lühikese ajaga on raske tööd ümber korraldada ning leida arvukalt lüpsjaid ja veterinaararste, kes on vajalikud oskustöölised loomakasvatusfarmides. Muudatuste tegemiseks on vaja aega. Kriis on olukorda muutnud, mida peame arvestama otsuste langetamisel,“ ütles Tamm.

„Peame üle vaatama välismaalaste seaduse sätted, millest tulenevalt ei saa tööandja välismaalase töötamisaega pärast maksimaalse tööaja täitumist pikendada,“ ütles Tamm. Tema sõnul tuleks olla paindlik: „Nendele, kes on siin oma tööl ja soovivad jätkata, on vaja anda võimalus tööloa pikendamiseks vähemalt eriolukorra lõpuni.“

Kehtiva seaduse järgi  ei saa tööandja pikendada välismaalase lühiajalist töötamist, kui välismaalasel on täis saanud seaduses sätestatud maksimaalne tööaeg – üldtingimustel 12 kuud 15 kuu jooksul, hooajatööde korral üheksa kuud 12 kuu jooksul.

Maaelukomisjoni liige Ivari Padar toonitas, et kriisiolukorras põllumajanduse tööjõuprobleemide lahendamisel peame tegema mõistlikke otsuseid, et tagada toidujulgeolek. „Teame väga hästi, et meil on põllumajanduses kohaliku tööjõu põud. Nüüd kriisiolukorras peaksime olema aktiivsemad ja parandama ka teavitustööd kohalikul tööjõuturul ning andma teada võimalustest leida maal rakendust. Eriti on see tähtis uksele koputavate hooajatööde puhul,“ ütles Padar. Ta rõhutas, et kriisiolukorras peaksime hoiduma tõsiste probleemide tekitamisest põllumajandustootmises seoses välistööjõu kasutamise piiramisega.

Välistööjõu töölubade pikendamise vajaduse on tõstatanud eelkõige põllumajandustootjad, kes võivad sattuda vajaliku oskustööjõu puudumise tõttu tõsistesse raskustesse taime- või loomakasvatuse või toiduainetetööstuse valdkonnas.

Komisjoni videoistungil osalesid maaeluminister Arvo Aller, Siseministeeriumi, Põllumajadus-Kaubanduskoja ja Toiduainetööstuse Liidu esindajad.

Lisainfo:
Tarmo Tamm, 518 2215
Ivari Padar, 513 1851

Riigikogu pressiteenistus
Gunnar Paal, 631 6351, 5190 2837
[email protected]
päringud: [email protected]

 

 

 

Tagasiside