Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu maaelukomisjoni istungil oli tähelepanu keskmes koolieelsete lasteasutuste ja koolide mahetoidu pilootprojekt ning selle riiklik toetamine.

Maaelukomisjoni esimees Tarmo Tamm selgitas, et mahedana kasvatatud põllumajandustoodang on kõige täisväärtuslikum toit noorele kasvavale kehale. „Paraku on see märksa krõbedama hinnaga, kui praegu laialt pakutav koolitoit, mis sageli koosneb poolfabrikaatidest, nisujahutoodetest ja suhkrustatud jookidest,“ märkis Tamm. Ta ütles, et seni on riigi toetus mahetooraine jõudmiseks õpilaste toidulauale puudunud. Olukorda aitab muuta mahetoidu toetuste maksmine riigieelarvest.

„Toetuse eesmärk on pakkuda lastele tervislikku toitu, kujundada tervist hoidvaid toitumisharjumusi, suurendada mahetoidu tarbimist ning tõsta turunõudlust ja edendada mahetootmist,“ tõi Tamm esile riigipoolse toetuse sisu.

Maaelukomisjoni liige Ivari Padar pidas vajalikuks põllumeeste kaasamist, et ergutada mahetoidu pakkumist koolitoiduks. Tehtud analüüsid on näidanud, et vähese liikumise kõrval on Eesti laste ülekaalu üks peamisi põhjuseid rafineeritud ning suhkru- ja rasvarikka toidu liigne tarbimine.

„Peaksime toetama riigihangete korraldamist, et lastele kohalikku mahetoitu pakkuda. Selleks on vaja PRIA toetust ja selle saamiseks esitatud tingimusi, et mahetoidu pakkujad saaksid hankedokumentides  arvestada toetusega,” märkis Padar. Ta pidas vajalikuks ka kogu mahetootmise ergutamist, millele aitaks kaasa nendele toodetele käibemaksu alandamine ja tegi sellekohase ettepaneku maaeluministeeriumile.

Padar täpsustas, et koolide mahetoidu puhul käib jutt nii juur- ja aedviljast, lihast ja piimast kui ka jahutoodetest. Menüü peaks olema nii tervislik kui ka vaheldusrikas ja mitmekesine, et seal vahelduks looma-, sea- ja kanaliha ning kala.

Käesoleva aasta koolide mahetoidu pilootprojekti läbiviimiseks on riigieelarves ettenähtud 800 000 eurot. Toetuse saamiseks on vaja teavitada oma tegevusest Põllumajandus ja Toiduametit, kui igas kalendrikuus kasutatakse toidu valmistamiseks vähemalt 20 protsenti mahepõllumajanduslikke koostisosi. Toetuse määr ühe koolieelse lapse kohta kuus on 4.90 ja üldhariduskooli õpilase kohta 2.20 eurot. Taotlused on vaja esitada augustikuu jooksul.

Komisjoni istungil tutvustas koolide mahetoidu pilootprojekti maaeluminister Urmas Kruuse.

Riigikogu pressiteenistus 
Gunnar Paal,
6316351, 51902837
[email protected]
päringud: [email protected]

 

Tagasiside