Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Haridus- ja teadusminister Jürgen Ligi vastas Riigikogu liikmete Märt Sultsi, Aadu Musta, Erki Savisaare, Siret Kotka, Toomas Vitsuti, Valeri Korbi ja Mailis Repsi 14. aprillil esitatud arupärimisele õpetajate palgatõusu ja töökoormuse kohta (nr 2).

Arupärijad soovisid teada, millises ulatuses kavatsetakse muuta linnade ja valdade hariduseraldiste jaotust. Kas uus rahastamismudel arvestab ka õppetasandite erinevat hinda ja gümnaasiumide õppesuundade vajadusi.

Ligi sõnul pole veel otsustatud, kas seda mudelit muudetakse või mitte. Muutmist ei saa välistada. Määrus on tähtajatu, mida ei ole vaja tegelikult iga aasta üle vaadata. „Põhikooli- ja gümnaasiumiseaduse järgi antakse toetust õpetajate tööjõukuludeks, direktorite, õppealajuhatajate tööjõukuludeks, õpetajate, direktorite ja õppealajuhatajate täienduskoolituseks, õppekirjanduseks, koolilõunaks ja investeeringuteks. Toetus on õpilasepõhine ja kooliastmeid ei eristata,“ ütles Ligi. Ta märkis, et õpetajate tööjõukulude toetuse arvestamisel korrutatakse õpilasepõhine määr omavalitsuspõhise koefitsiendiga. „See võimaldab ka väiksemate õpilaste arvuga maaomavalitsustel maksta õpetajatele konkurentsivõimelist palka. See tähendab, et väiksema õpilaste arvuga püütakse palka hoida samal tasemel väiksemates omavalitsustes,“ selgitas Ligi.

Minister märkis, et riigieelarveline toetus tagab iga õpetaja ametikoha kohta 900 eurot miinimumi ja 20 protsenti diferentseerimise ruumi. Riik annab tööjõukulude üldtoetuse. „Koolipidaja aga kujundab juba personali- ja palgapoliitika, samuti otsused, millist koormust ta koolis mõistlikuks peab,“ ütles Ligi. Ta selgitas, et 2015. aasta kolme esimese kuuga on munitsipaalüldhariduskooli õpetaja keskmine töötasu kasvanud 1063 euroni. Tallinnale tagab riigieelarvelise õpetajate töökulude toetuse jagamine iga õpetaja ametikoha kohta brutopalgaks 1169 eurot.

Ligi vastas veel arupärimisele Põltsamaa Ametikooli sulgemise kohta (nr 3).

Vabas mikrofonis võtsid sõna Jaanus Karilaid, Kersti Sarapuu, Helmen Kütt, Mihhail Korb ja Viktor Vassiljev.

Istungi stenogramm:

Riigikogu pressiteenistus

Gunnar Paal, 631 6351, 5190 2837

[email protected]

 

 

Tagasiside