Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu aseesimees Laine Randjärv avas täna Toompea lossi lõunatiiva kolmandal korrusel Eestis tegutseva Vene Kunstnike Ühenduse maalinäituse „Plenäär Puškini loomingu kodumaal“. Riigikogu aseesimees tänas nii kunstnikke, kes oma tööd Toompea lossi üles panid, kui ka projekti eestvedajaid ja toetajaid – nii Venemaa kui Eesti kultuuriministeeriume ja Venemaa saatkonda Eestis. “On tähelepanuväärne, et naaberriikide koostöös on sündinud suurepärane looming, mis meenutab minevikku, sidudes kultuuriloo romantilisel moel kaasajaga ning jäädvustab selle tulevastele põlvedele. Puškin ja tema looming on klassika, mis puudutab tervet maailma”, ütles Randjärv. Randjärv märkis, et näituse avamisele kogunenute hulk näitab suurt huvi selle suurepärase ekspositsiooni vastu.

Näitusel esindatud kunstnikke ning projekti, mille käigus nimetatud tööd valmisid, tutvustas Vene Kunstnike Ühenduse esindaja Aivar Rihkrand, kes tänas Randjärve initsiatiivi eest maalinäitus Riigikokku tuua. Ühenduse nimel kinkis Rihkrand Riigikogu aseesimehele Ühenduse liikme Anatoli Umerenkovi maali, millel on kujutatud poeet A.S Puškin Mihhailovskoje maastiku taustal.

Näitusele ning Vene Kunstnike Ühenduse tegevusele andis positiivse hinnangu ka Eestit praegu külastav ja Laine Randjärvega täna kohtunud I. Repini nimelise Sankt-Peterburgi Riikliku Akadeemia Maali-, Skulptuuri- ja Arhitektuuriinstituudi rektor Semjon Mihhailovski, kes näituse avamisest osa võttis. Projekti ühe toetaja Venemaa saatkonna Eestis kultuuriatašee Sergei Nevski jagas kiidusõnu nii Eesti kultuuriministeeriumi kui Riigikogu aadressil. „See, et Vene Kunstnike Ühenduse maalinäitus leiab aset Eesti demokraatia südames – parlamendis, näitab, et kunstnikele ja maalidele on antud väga kõrge hinnang,“ ütles Nevski.

Eesti Vabariigi Kultuuriministeerium ja Vene Föderatsiooni Kultuuriministeerium korraldasid 2012. aasta aprillis oma koostööprogrammi raames Pihkva oblastis asuva A. S. Puškini Mihhailovskoje muuseumis-looduskaitsealal plenäärprojekti Eesti kunstnikele. Rahvusvahelisel vabaõhumaalimisel Mihhailovskojes osales kaheksa Vene Kunstnike Ühendusse kuuluvat Eestis kunstnikku. Nädala vältel viibisid Eesti ja Soome kunstnikud vene tärkava looduse keskel, sõitsid muuseumitöötajate saatel looduskaitseala erinevatesse nurkadesse ning maalisid hommikust hilisõhtuni Mihhailovskoje ja Trigorski vaateid, seda nii lausvihmas kui kevadise päikese all. Vabaõhumaalimise tulemusena valmis enam kui 60 tööd. Parimad neist jäid muuseumi fondi ja 33 osalevad Toompea lossi näitusel.

Töödel on kujutatud Puškini looduskaitseala erinevaid kohti: mõisaarhitektuuri, kohalikke maastikke, kevadiste jõgede suurvett. Maalide autorid erinevad üksteisest maalimisstiili ja temperamendi poolest, lisades näitusele koloriiti. Tehtud tööd on kinnituseks, et kunstnikel õnnestus tuua Eestisse Puškini loomingulise isamaa vaimu. Näituse autorid loodavad, et kevadised motiivid annavad vaatajale positiivse laengu ja energia.  

Fotod näituse avamiselt: https://fotoalbum.riigikogu.ee/v/2013/Naitused/Mihhailovskoje/

Riigikogu pressitalitus

Tagasiside