Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Saksa Välispoliitika Ühingus esinenud Mart Laar tõdes Gruusia arengus suuri eduasiminekuid. Laar ja Gruusia parlamendi spiiker Nino Burjanadze kõnelesid Berliinis toimunud konverentsil lähemalt Gruusia reformiprotsessist, edusammudest ja ka probleemidest.
 
„Gruusia arengukiirus on nii suur, et seda aimub isegi õhust,” ütles Laar oma sõnavõtu lõpetuseks. 
 
Laar toonitas esinemises, et Gruusia saavutuste mõistmiseks tuleb alustuseks ajas tagasi vaadata. Eesti ja Gruusia olid 1990-ndate algul majanduslikult samas seisus, nüüdseks on Eesti pikkade sammudega eest ära läinud, Gruusia aga alustas reforme sisuliselt alles kahe – kolme aasta eest, peale Rooside revolutsiooni võitu.
 
Laari sõnul on Gruusia arengus kuus olulisemat verstaposti. Esimene ja kõige olulisem neist on õigusriigi rajamine, mis on viinud korruptsiooni langemiseni nii Gruusias kui naaberriikides. Maksusüsteemi reform tegi aga võimalikuks sellise riigieelarve koostamise, kust saab rahastada nii haridust kui sotsiaalsfääri. Välisinvesteeringute ligimeelitamiseks oli hädavajalik luua vabakaubanduse infrastruktuur. Gruusia on suutnud Laari sõnul lühikese ajaga tekitada nii soodsa ärikliima, et ka naaberriikidest tulevad ettevõtlikud inimesed Gruusiasse oma ettevõtteid rajama. Samuti toonitas Laar erastamisprotsessi õnnestumist, ja seda mitte ainult paberil vaid ka tegelikkuses.
 
Laari hinnangul tuleb Gruusia edusamme kõrgelt tunnustada. Maailmapank hindas hiljuti Gruusia investeerimiskliimat paremaks nii mõnegi Euroopa Liidu liikmesriigi omast. Ta leidis, et Gruusia valitud demokraatliku riigi ülesehitamise tee on õige ning kutsus rahvusvahelist üldsust seda teed toetama. Mart Laar toonitas eriti Euroopa ja maailma turgudele jõudmise olulisust Gruusia jaoks, seda just pärast senise suurima turu, Venemaa, sulgemist Gruusia kaupadele.
 
Riigikogu liige ja Gruusia presidendi nõustaja Mart Laar osaleb Saksamaal Berliinis täna ja homme toimuval Baltimaade ja Saksamaa vaheliste diplomaatiliste suhete taastamise 15. aastapäeva tähistamiseks korraldatud konverentsil.
 
 
Riigikogu pressitalitus
 
 
Tagasiside