Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Kumus algas täna Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee (ENPA) parlamentide esimeeste konverents. Tänase päeva arutlusteemaks oli parlamentaarne diplomaatia kui sildade rajaja.

Konverentsi avakõnes ütles Riigikogu esimees Toomas Varek, et nii parlamendi kui ka neid ühendava rahvusvahelise organisatsiooni eesmärgiks on tegevuskeskkonna korrastamine, reeglistiku ja edasiviivate normide kujundamine. Rahvusvaheliste organisatsioonide poolt teostatav järelelvalve tagab selle, et riikide tähelepanu probleemsetelt valdkondadelt ei hajuks. Rahvusvahelise kogukonna hinnang on demokraatliku riigi jaoks üha olulisem toimetulekukriteerium. Eesti on okupatsioonist vabanemise järgselt olnud väga paljude uuringute ja monitooringute objektiks. Ta tõdes, et vajadus end välismaailmale selgitada ning esitleda on muutnud meie riikluse selgemaks ja pareminitoimivaks. „Rahvusvaheline järelevalve on avatud ning arenguvõimelise ühiskonna jaoks tööriist, mitte repressiivmeede,“ rõhutas Varek.

Riigikogu esimees tõi ka esile, et üheks parlamentidevahelise koostöö uueks valdkonnaks on arenguabi, mida seni veel eeskätt valitsuste pärusmaaks peetakse. „Ometi on mitmete üleminekuühiskonnas oluliste reformide võtmed parlamendi käes: just siin määratletakse õigusriikluse aluseid, siin otsitakse lahendusi tänastele ja homsetele sõlmküsimustele.“ Ta selgitas, et Riigikogu on arengukoostööd teinud eraldiseisvate projektidena muude tegevuste kõrvalt ja arvelt juba aastaid, ent järgmise aasta eelarvest on esimest korda eraldatud osa rahvusvaheliseks arengukoostööks.

Sissejuhatava kõnega astusid üles ENPA president René van der Linden ja Euroopa Parlamendi president Josep Borrell.

Homme räägitakse parlamentide rollist demokraatia edendamisel. Tähelepanu ajakirjanikud! Kolmapäeval kell 13 toimub Kumus konverentsisaalis Toomas Vareki ja Rene van der Lindeni pressikonverents.

Riigikogu pressitalitus

 

 

Tagasiside