Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu kiitis tänasel istungil heaks kultuurikomisjoni esitatud otsuse, millega tehakse valitsusele ettepanek leida lahendus rahvusooper Estonia juurdeehituse rajamiseks.

Kultuurikomisjoni esimehe Heljo Pikhofi sõnul on uue ooperiteatri rajamise üle arutatud vähemalt sada aastat, ent ühtegi otsust tehtud ega planeeringut kehtestatud ei ole. „Rahvusooperi juurdeehitusest rääkides toovad osapooled välja hulga piiranguid, mis ehitamist takistavad. Kultuurikomisjoni üksmeelne soov on, et kõik pingutaks selle nimel, et takistused ületada ja leida sobiv lahendus, mitte takerduda piirangutesse.“

Pikhof märkis, et Eestis pole teatrisaali, mis oleks projekteeritud ja ehitatud ooperisaaliks. „Praegune Estonia teatrisaal ehitati sõnateatri vajadusi silmas pidades ning sel on olulised puudused muusikateatri vaatest,“ selgitas esimees. Pikhof lisas, et praegu Eestis nõuetele vastavat ooperi- ja balletisaali ei ole ning eesmärk on, et see puudujääk saaks lahendatud.

Riigikogus täna vastu võetud otsuse järgi peab valitsus vaatama üle loodus- ja muinsuskaitselised piirangud, mis välistavad rahvusooper Estonia juurdeehituse rajamise, ning vajadusel kaaluma riigi eriplaneeringu algatamist.

Viimati väljendas Riigikogu oma tahet rajada uus ooperiteater 13. septembril 2021. aastal, mil võttis vastu otsuse riiklikult tähtsate kultuuriehitiste pingerea kohta, kus rahvusooperi praeguse hoone juurdeehitus kinnitati ühe riiklikult tähtsa kultuuriehitisena.

Kultuurikomisjoni esitatud Riigikogu otsuse „Ettepaneku tegemine Vabariigi Valitsusele leida lahendus rahvusooper Estonia juurdeehituse rajamiseks“ (410 OE) vastuvõtmise poolt hääletas 68 Riigikogu liiget.

Riigikogu pressiteenistus
Merilin Kruuse
631 6592, 510 6179
[email protected]
päringud: [email protected]

Tagasiside