Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu kultuurikomisjon arutas tänasel istungil eelnõu, millega pikendatakse 2020. aastal eriolukorra raames tehtud leevendusi loometoetuste taotlemisel, et tagada vabakutseliste loovisikute sotsiaalne kaitse COVID-19 puhangust tingitud oludes.

Kultuurikomisjoni esimees Aadu Must lausus, et vabakutseliste loovisikute jaoks on jätkuvalt keeruline aeg ja nende toetusvajadus suur. „See on väga vajalik eelnõu ja usutavasti on sellest palju abi. Eelnõuga pakutakse loovisikutele samasuguseid toetusmeetmeid, mida võimaldati kahel eelmisel aastal. Ilma eriregulatsioonita ei saaks loometoetust taotleda need loovisikud, kes on viimase kahe aasta jooksul toetust saanud,“ lausus esimees.

Komisjoni aseesimees Jaak Valge nentis, et abivajavate vabakutseliste loovisikute hulk on seoses COVID-19 viiruse leviku tõkestamiseks kehtestatud piirangutega kultuurivaldkonnas kasvanud. „Seetõttu on loovisikute toetamine väga vajalik. Kindlasti tasub üle vaadata klausel, mille järgi ei saa toetust taotleda pensioniealised isikud,“ sõnas Valge.

Istungil toodi välja, et loometoetuse eeldatav sihtgrupp on 5000 loovisikut ja eelarves on toetusteks 1,75 miljonit eurot.

Loometoetuse saamiseks peab loovisik olema kolme viimase aasta jooksul oma loomealal loonud ja teoseid avaldanud. Eelnõu sätestab leevenduse, et kui vabakutseline loovisik on viimase kolme aasta jooksul olnud lapsehoolduspuhkusel või saanud vanemahüvitist või viibinud ajateenistuses, pikendatakse kolmeaastast perioodi vanemahüvitise saamise või lapsehoolduspuhkuse või ajateenistuses viibimise perioodi võrra.

Loovisikute ja loomeliitude seadus on loodud vabakutselistele loovisikutele sissetuleku kaotamisel sotsiaalse ja majandusliku kindluse ajutiseks tagamiseks. Sissetuleku kaotanud vabakutseline loovisik saab taotleda kuue kuu pikkust loometoetust, mille suurus on riigis kehtiv miinimumpalk ning millega kaasnevad ravikindlustus ja teised sotsiaalmaksu regulaarsetest maksetest tulenevad hüved.

2020. aastal tehti eriolukorra raames leevendused loometoetuste taotlemiseks, millega jätkati 2021. aasta kevadel. Ajutiselt peatati piirang toetust juba saanud loovisikule kahe aasta jooksul toetust mitte uuesti anda. Samuti lubati ajutiselt loometoetuse kõrvale teenida kuni ühe miinimumpalga ulatuses tulu kuus. Eelnõuga pikendatakse leevendusi alanud aasta lõpuni.

Istungil osales ja tutvustas eelnõu kultuuriminister Tiit Terik.

Komisjon otsustas saata valitsuse algatatud loovisikute ja loomeliitude seaduse ning töövõimetoetuse seaduse muutmise seaduse eelnõu (517 SE) Riigikogu täiskogu istungile esimesele lugemisele 26. jaanuaril.

Riigikogu pressiteenistus
Merilin Kruuse
tel 631 6592, 510 6179
e-post [email protected]
päringud [email protected]

Tagasiside