Euroopa Liidu asjade komisjoni esimehe Kristiina Ojulandi ja komisjoni liikme Mart Nuti tänasel kohtumisel Serbia ja Montenegro välisministri Vuk Draskovićiga oli kõne all pühapäeval toimunud referendum Montenegros, samuti Kosovo tuleviku küsimus ja teemad, mis seotud Serbia integratsiooniprotsessiga NATO-sse ja Euroopa Liitu.

Drasković sõnul tunnustab Serbia Montenegro elanike enamuse soovi Montenegro iseseisvumisest. Drasković’i väitel ootab Serbia vaid referendumitulemuste ametlikku kinnitamist, et hakata seejärel arutama kahe riigi lahkuminekuga seotud üksikasju. Protsess toimub ta kinnitusel rahumeelselt.

Kosovo puhul kordas Drasković üle Serbia varasemad seisukohad, mille lähtuvalt Serbia ei nõustu Kosovo eraldumisega. Drasković rõhutas Montenegro ja Kosovo erinevat staatust: kui Montenegro oli nii endise Jugoslaavia kui ka Serbia ja Montenegro liitriigi koosesisus ühe liitriigina, siis Kosovo pole ta sõnul kunagi olnud iseseisev riik. Drasković pidas vajalikuks, et mõlema poole vahel saavutatakse kompromiss, kus arvestatakse nii Kosovo etniliste albaanlaste kui ka serblaste õigusi, tingimusel et Kosovo jääb Serbia koosseisu.

Kõneldes Serbia välispoliitilistest suundumustest rõhutas Drasković, et Serbia peab oluliseks integreerumist esmalt NATO PFP (Partnership For Peace) programmi, seejärel NATO ja Euroopa Liiduga. Draskovići arvates ei ole õige, et Euroopa Liit on katkestanud kõnelused Serbia ja Montenegroga stabilisatsiooni- ja assotsiatsioonilepingu sõlmimiseks, kuna Serbia võimud pole vahistanud sõjakuritegudes süüdistatavat Ratko Mladićit. Draskovići arvates ei saa Serbia üheksa miljoni suurust rahvast seada ühe põgeniku pantvangi.

Kristiina Ojuland kinnitas omalt poolt, et Eesti toetab Serbia integreerumist nii NATO’sse kui ka Euroopa Liitu, kuid pidas samas vajalikuks, et Serbia täidab oma rahvusvahelised kohustused.

 

Riigikogu pressitalitus

Tagasiside