Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu aseesimees  Kristiina Ojuland ütles Gruusia erakorraliste presidendivalimiste kohta, et Gruusias toimusid erakorralised presidendivalimised ja referendum olukorras, mille puhul paljud teised riigid on lahendusena valinud autoritarismi. 

 

„Veel mõni aasta tagasi elas Gruusia olukorras, kus riik ei suutnud täita mitte mingeid kohustusi oma kodanike ees, sest täielikult olid halvatud nii riigi õiguskaitseorganid kui ka maksu-ja tollistruktuurid. Kui siia juurde lisada, et olulist osa Gruusia riigi territooriumist ei kontrolli Gruusia valitsus, et oma kodudest on sunnitud põgenema sajad tuhanded inimesed, et Venemaa sekkumine riigi siseasjadesse on saanud igapäevaseks asjaks – siis see ongi reaalsus millega Mihhail Saakašvilil tuli ja tuleb Gruusia presidendina tegelda,” juhtis Ojuland tähelepanu. 

Gruusia võimuorganid on eeskätt lääneriikide nõuandel alustanud sisuliselt kriisiolukorras olevas riigis rajama demokraatlikku turumajanduslikku kodanikuühiskonda, et integreeruda euroatlantiliste struktuuridega. 

„Gruusia juhte tuleb kiita viimastel kuudel valitud suuna eest, et on  pakkunud rahvale  võimaluse ise otsustada. Riigijuhid andsid oma poliitika üle otsustamise valijate kätte ning see valik toimus ausa ja demokraatliku valimisprotseduuri kaudu. See oli mäng kõrgetele panustele,” leidis Ojuland. 

Ojuland kutsub üles arvestama selle piirkonna traditsioonidega ja mentaliteediga, mis on rahvusvaheliste vaatlejate jaoks loonud delikaatse olukorra. Kreml manipuleerib oma huvides koos teatud osa Gruusia opositsiooniga. See aga ei taga Gruusiale edukat arengut. 

Kristiina Ojuland tänab kõiki Eesti tublisid naisi ja mehi, kes osalesid vaatlejatena Gruusia valimistel: „Vaid rahvusvaheline monitooring antud keerulises olukorras tagas Gruusia valimiste legitiimsuse. On heameel, et kõik õnnestus.” 

Kristiina Ojuland viibis Gruusia presidendi kohusetäitja Nino Burdžanadze kutsel Gruusias ametlikul visiidil 16. – 19. detsembrini 2007. aastal. 

Aarne Veedla

[email protected]

Tel. 53435876

Riigikogu pressitalitus

 

Tagasiside