Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Lääne-Euroopa Liidu (WEU) Assamblee Eesti delegatsiooni juht Tarmo Kõuts esitles Assamblee tänasel istungil raportit „Euroopa mereseire“, millega kaasnenud arutelu tekitas Kõutsi kinnitusel elavat huvi.

„Raporti arutelu tekitas elavat huvi, sest tegemist on prioriteetse teemaga Euroopa Liidu tasandil. Meretranspordi võtmerolli Euroopa transpordivõrgustikes ja sellega kaasnevatest riskidest tulenevat integreeritud mereseire olulisust on rõhutanud ka senine eesistuja Rootsi ja see jätkub Euroopa Liidu prioriteedina järgmiste eesistumiste ajal. Sellise sõnumi edastas täna ka peatselt WEU eesistumist alustava Hispaania esindaja,“ ütles Kõuts.
 
Kõutsi sõnul käsitleb raport muuhulgas Läänemere laevanduse ja keskkonnariskidega seotud teemasid, tõstatades ka Nord Streami küsimuse.
 
„Läänemerel käib ülitihe laevaliiklus ja merepõhja on uputatud vähemalt 40 000 tonni kahe viimase maailmasõja aegset sõjavarustust. Gaasijuhe võib saada edaspidiseks riskiteguriks niigi haavatavas merekeskkonnas,“ selgitas Kõuts.
 
Kõutsi kinnitusel rõhutab raport seoses Euroopa meretranspordi jõudsa kasvu, sellega kaasnevate mereõnnetuste sagenemise ja võimaliku keskkonna saastega FRONTEXi ja Euroopa Mereohutuse Agentuuri tähtsat rolli. Raportis juhitakse tähelepanu vajadusele tugevdada Euroopa merepiiride kaitset, koordineerida ELi erinevate ametkondade vahel mereohutusega seotud operatsioone, tugevdada pardakaitse meeskondade kasutamise abil laevade ohutust, jätkata ELi ATALANTA operatsioone ning suurendada rahvuslike merepiiride kaitsevõimekust.
 
Täiskogu kiitis raporti heaks ja see võeti Kõutsi kinnitusel ühehäälselt vastu. Kôutsi sõnul on see talle juba kolmas raport assamblees.
 
Lääne-Euroopa Liidu Assamblee 57. täiskoguistung toimub Pariisis 1.-3. detsembrini. Lisaks Tarmo Kõutsile osalevad sellel Riigikogu delegatsiooni liikmed Kalev Kallo ja Imre Sooäär. Assambleel antakse ülevaade Euroopa Liidu julgeoleku- ja kaitsepoliitikast, arutatakse julgeolekuküsimusi seoses laienemisega ning arenguid tuumarelvastumise pidurdamises.
 
Riigikogu pressitalitus
 
Tagasiside